Októbertől falfirkák elleni akció indul Budapesten
Danielisz Béla, a Fővárosi Önkormányzat Városvédelmi Bizottságának elnöke az MTI kérdésére elmondta: becslések szerint a graffitisek évente csak a budapesti aluljárókban 50 millió forint kárt okoznak. Hozzátette, hogy a polgárőrség támogatásán keresztül, a városrehabilitációs programon át a főváros több millió forintot költ a falfirkák megakadályozására, eltávolítására. Példaként említette azt is, hogy a Fővárosi Közterület Fenntartó Zrt., valamint a BKV Zrt. költségvetésében is szerepel erre a célra fordítandó összeg, valamint a főváros is költ erre az aluljáró-program keretén belül 30 millió forintot.
Jármy Tibor, a BRFK bűnmegelőzési osztályvezetője az akcióprogram legfontosabb elemei közé sorolta például azokat a javaslatokat, amelyek azt szorgalmazzák, hogy a rongálást pénzbüntetés helyett közmunkával szankcionálják. Vagyis: a falfirkák eltűntetésében az elkövető is tevékenyen vegyen részt. Hozzátette, hogy a járőrök útvonalát úgy tervezik, hogy a graffitisek által kedvelt területeken sűrűbben ellenőrizhessenek. Szintén a program lényeges elemei közé sorolta az iskolai felhívásokat, valamint az elterelés fontosságát.
A rendőrségen a falfirkák visszaszorítására külön csoportot alakítottak, amely vizsgálja az elkövetők körülményeit, kapcsolatot keres velük. Ősszel több közterületi akciót is terveznek a rendőrök a falfirkálók visszaszorítására.
Hanzély Ákos, a Lát-Kép Egyesület elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy különbséget kell tenni falfirka és falfestmény között. Az utóbbi igényes, és Hanzély szerint jó lenne, ha ilyenek tarkítanák a fővárost. Hozzáfűzte: az önkormányzatoknak felületet kellene erre biztosítaniuk. Hanzély beszélt arról is, hogy a falfirkálókat nehéz elfogni, tízből csak egy graffitis kerül kézre. Megjegyezte, hogy az ingatlantulajdonosoknak is a felelőssége, hogy eltakarítsák az üzletükre, házukra került falfirkát. "A falfirka olyan, mint a gombás fertőzés" - mondta utalva arra, hogyha megjelenik egy épületen egy falfirka és azt nem távolítják el, akkor a mellette levő épületet is rövid időn belül ellepik a graffitik.
Hanzély példaként említette: Németországban addig nem nyithat ki egy üzlet, amíg nem takarítja le róla a tulajdonos a falfirkát. Hozzátette, hogy egy falfirka eltávolítása "pitiáner összegbe kerül", egyes cégek 3-4.000 forintért letakarítják azt. Az akció résztvevői arra kérik a kerületi önkormányzatokat, hogy mindannyian alkossanak rendeletet a vandalizmus ellen. Jármy Tibor megjegyezte: már most vannak olyan kerületek, ahol született hasonló tartalmú rendelet. Az októberben induló akcióprogram eredményeit egy év múlva értékelik. (MTI)