Előre hozott nyugdíj mellett nem lehet dolgozni
Jelenleg - a rokkantnyugdíjasokat is ide számolva - 53,5 év a nyugdíjba vonulás úgynevezett korcentruma. Az unió előrejelzése szerint 2050-re a 62 év felettiek aránya a jelenlegi 28,6 százalékról 59,2 százalékra emelkedik. Ha a mai szabályozás maradna, több nyugdíjas lenne, mint aktív dolgozó. Továbbá: ma a nyugdíjrendszer hiánya a GDP 2,1 százaléka, ami intézkedések nélkül 2050-re elérné az öt százalékot. Ezért 2009-ig folytatódik a férfiak és a nők eltérő korú nyugdíjazásának egységesítése. (Jelenleg a nők legkorábban 57, a férfiak 60 évesen vonulhatnak előre hozott nyugdíjba.) A nők 2009-től 59, 2012-től pedig 60 évesen vehetik igénybe a korhatár előtti öregségi nyugdíjat. Fokozatosan átalakulnak az egyes foglalkoztatási csoportok - a honvédség, a fegyveres, rendvédelmi és katasztrófavédelmi szervek, illetve a művészek - nyugdíjazásának feltételei is: a kedvezményt 25 év szolgálati időhöz kötik. Ugyanakkor azok, akiknek a jövő év első napjáig legalább 20 éves szolgálati idejük van, továbbra is a mai feltételek mellett vonulhatnak nyugdíjba.
A következő hónapokban áttekintik a korkedvezményes nyugdíjazás rendszerét. Ez 150 ezer munkavállalót érint. A korkedvezményes nyugdíj jelenlegi rendszere január 1-jéig marad érvényben. Ma egyébként több mint 800 munkakörben van lehetőség a korkedvezményre, és további negyven ágazati igény vár elbírálásra. (A kedvezményes nyugdíjasok száma 14 ezer.) A kormány arra törekszik, hogy a szerzett jogok ne sérüljenek.
Változik a nyugdíj-megállapítás módja is: az utolsón három év keresetei erősebben számítanak be a nyugdíjba, amelynek nettó összegét a járulékmentes bruttó jövedelemből számolják ki.
A legjelentősebb változtatás a rokkantnyugdíjas és a rehabilitációs rendszer átalakításában várható. Az intézkedés - ami 450 ezer rokkantnyugdíjast érint - nem az egészségkárosodás mértékét veszi alapul, hanem a megmaradt munkaképesség megállapítására, fejlesztésére törekszik. Kiss kijelentette: rövid távon nincs szó a nyugdíjkorhatár emeléséről, ám a nyugdíjreform keretében végig kell gondolni a korhatár fokozatos közelítését az Európában szokásos mértékhez.