Ultrahangos fognövesztés

A kanadai Albertai Egyetem kutatói megvalósították az ember tízezer éves álmát, a fogszövetnövesztést. A most kifejlesztett eljáráshoz még ép foggyökér kell, de állatkísérletekben jelentős méretű hiányt sikerült pótolni az eljárás segítségével.

Jie Chen és Ying Tsui fognövesztő módszerének kulcsa egy apró készülék, amely nagyfrekvenciás ultrahanggal bombázza a sérült részt. Az ultrahangot egy piezoelektromos kristály kelti, amely 20 kilohertznél magasabb frekvenciákon rezeg, ha egy oszcillátor segítségével gerjesztik. Az egész mindössze egy aprócska doboz, amellyel több hónapon keresztül kell kezelni a lyukas vagy törött fogat. A feltalálók a készüléket nyulakon próbálták ki, amelyeknek köztudottan állandóan nő a metszőfoguk. A kísérletek eredményei alapján, ha a foggyökér nem sérült, akkor a nyulak foga tökéletesen visszanőtt.

A gyógyászatban már eddig is ismert volt az ultrahang gyógyító hatása a csontszövetre, habár a pontos mechanizmust nem ismerjük. Az egyik elképzelés szerint az ultrahang által keltett mikronyomáshullámok olyan terhelést hoznak létre a csont anyagában, amely növekedésre serkenti a csontszövetet. Ezt a folyamatot nevezik oszteogenezisnek, amelyet az Albertai Egyetem kutatói hoztak létre sérült fogakon.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.