Izraeli helikopterek szétlőtték egy palesztin szélsőséges házát

Izraeli helikopterek rakétákat lőttek ki hétfő hajnalban egy palesztin szélsőséges házára a Gáza város közelében fekvő Dzsabalíja menekülttáborban.

Szemtanúk beszámolója szerint a célba vett ház megsemmisült. A légicsapás következtében csak két ember sebesült meg könnyebben, ugyanis az izraeli hadsereg előre figyelmeztette a lakókat, hogy meneküljenek, mivel lerombolja az épületet.

Az izraeli hadsereg közleménye szerint egy olyan házat romboltak le, amelyet fegyverek készítésére és tárolására használtak. Palesztin biztonsági források közölték, hogy a palesztin elnök Fatah mozgalmához kötődő al-Aksza Mártírjainak Brigádjai nevű szervezet egyik aktivistája lakott a házban. Az izraeli hadsereg nem kommentálta azokat a palesztin beszámolókat, amelyek szerint harckocsikkal megerősített csapatok léptek be Izrael területéről a Gázai övezet északi részére és indítottak ott műveletet.

Izrael több mint két hónapja indított erőteljes támadást a Gázai övezetben, hogy megpróbáljon kiszabadítani egy fogságba esett izraeli katonát, illetve megfékezze a zsidó állam területére rakéták áradatát zúdító palesztin fegyvereseket. Rendszeressé váltak az éjszakai légicsapások olyan épületekre, amelyekben az izraeliek gyanúja szerint fegyvereket készítenek és tárolnak, valamint Izrael-ellenes támadásokat tervelnek ki.

Lemondott a palesztin kormány egyik minisztere

Lemondott posztjáról vasárnap a palesztin távközlési, műszaki és informatikai  miniszter, tovább bonyolítva ezáltal a nemzetközi szankcióktól és  immár a tanárok sztrájkjától szorongatott Hamász vezetésű kormány helyzetét. Dzsamál al-Hudari nem közölte lemondásának okát, de korábban azt mondta, hogy az általa irányított minisztériumot Iszmáil Haníje  kormányfőre bízza, hogy ezáltal is megnyissa az utat egy nemzeti  egységkormány megalakítása előtt. A miniszter egyik bizalmasa megerősítette, hogy a döntés hátterében az a szándék áll, hogy a Hamászt a nemzeti egységkormányt illetően a Mahmúd Abbász elnök  vezette Fatah mozgalommal való megállapodás irányába tolja.

Gázi Hamad palesztin kormányszóvivő is bejelentette, hogy a miniszter benyújtotta lemondó levelét. Haníje és Hudari később személyesen találkozott, és a miniszterelnök jelezte, hogy a kabinet nem fogadja el a lemondást. A palesztin autonóm területeket egy évtizeden át irányító Fatah  és a januári parlamenti választásokon győztes Hamász mozgalom hetek óta feszült tárgyalásokat folytat a nemzeti egységkormány megalakításáról, mindeddig eredménytelenül.

A gazdag üzletember Hudari nem tagja a Hamásznak, de támogatását élvezte a választásokon. Távozása tovább fokozza a nyomást a krónikus forráshiányban szenvedő Haníje-kormányra, amelynek a nemzetközi szankciók mellett szembe kell néznie az elmaradt bérük kifizetését követelő tanárok általános sztrájkjával. A tanárok sem szombaton, sem vasárnap nem dolgoztak, ezért csúszik a tanév megkezdése.

Büntetőjogi vizsgálat indulhat Olmert ellen

Büntetőjogi vizsgálat megindítását javasolta Izrael főszámvevője Ehud Olmert miniszterelnök ellen azzal gyanúval, hogy még kereskedelmi miniszterként "nem helyénvaló" politikai  kinevezéseket hajtott végre. Az izraeli televízió 10-es csatornájának hírei szerint Micha Kindenstrauss főszámvevő vasárnap juttatta el indítványát Menahem Mazuz főügyésznek, akinek jogában áll elrendelni a vizsgálatot, vagy elutasítani az erre irányuló kérést. A főszámvevő négy olyan kinevezést kifogásol, amelyeket Olmert 2004-ben kereskedelmi  miniszterként hagyott jóvá. A Likud párt négy tisztviselőjéről van  szó, ők a kis- és középvállalkozásokkal foglalkozó állami hatósághoz  kerültek. (Olmert akkor még a Likud tagja volt, de az elsők között  lépett ki a pártból és csatlakozott az Ariel Saron akkori  miniszterelnök által létrehozott Kadimához.)

A főszámvevő hivatala nem volt hajlandó kommentálni a sajtóértesülést, és a főügyészség sem nyilatkozott. A miniszterelnöki hivatal viszont közölte, hogy Ehud Olmert az  előírásoknak megfelelően járt el a kinevezések során. Hasonló vád miatt - ugyancsak a főszámvevő kezdeményezésére - már vizsgálat indult Cahi Hanegbi (Kadima), a parlament külügyi és  védelmi bizottságának elnöke ellen. Hanegbit korrupcióval,  csalással, bizalommal való visszaéléssel és hamis esküvel gyanúsítják. A terhére rótt bűncselekményeket állítólag 1999  és 2003 között követte el, amikor a környezetvédelmi minisztériumot  irányította.
Hosszú pályafutása során Olmertet többször gyanúsították meg  korrupcióval, ám soha nem ítélték el. A végzettségét tekintve jogász Olmert mindig tagadta, hogy bármiféle törvénysértést követett volna el. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.