Távozásra szólította fel az Afrikai Unió csapatait Szudán
Dzsamal Ibrahim külügyi szóvivő közölte, hogy azóta kérik az afrikai egységek távozását, amióta azok jelezték, hogy nem képesek folytatni missziójukat. "Ez végleges döntés" - mondta a szóvivő. Hangoztatta egyúttal, hogy az AU-nak nincsjoga átadni a missziót az ENSZ-nek. "Ha nem tudják ellátni küldetésüketDarfúrban szeptember 30-ánál tovább, akkor el kell hagyniuk az országotmég szeptember 30-a előtt. Ugyanakkor nincs joguk átadni a megbízatástaz ENSZ-nek vagy más szervnek.
Ehhez egyedül a szudáni kormánynak van joga" - fogalmazott. Az ENSZBiztonsági Tanácsa múlt csütörtökön határozott úgy, hogy több minthúszezer főből álló békefenntartó kontingenst vezényel Dárfúrba,felváltandó a pénzhiányban szenvedő Afrikai Unió rosszul felszerelthétezer fős alakulatát.
Szudán azonban elutasította az általa a belügyekbe valóbeavatkozásnak minősített BT-döntést, és már egy hete új, kiterjedtoffenzívát indított a tartomány északi részén a májusi békeszerződéstalá nem író lázadók ellen. Az Afrikai Unió csak október közepéig lenneképes a dárfúri misszió finanszírozására. Ráadásul az afrikaibékefenntartók képtelenek voltak megállítani az erőszakot, amely csaktovább szélesedett május óta.
Az Afrikai Unió közvetítésével tető alá hozott megállapodást a háromfő lázadócsoport közül csak egy írta alá. ENSZ-tisztviselők arrafigyelmeztettek, hogy küszöbön áll a totális háború kiújulásaDárfúrban.
A felkelők 2003 elején fogtak fegyvert az etnikailag erősen kevertDárfúr térségében, mert állításuk szerint az arabok által uralt kartúmikormány elhanyagolja a koldusszegény sivatagos térséget és az ott élőfekete bőrű lakosságot. Több százezer ember halt meg eddig a harcokban,illetve az azokat kísérő mészárlásokban, éhínségekben és járványokban,valamint 2,5 millióan kényszerültek lakhelyük elhagyására.(MTI)