'56 a New York-i 50. utcában

Az 50. utca sarkán péntektől egy fiatal férfi és egy tank, illetve öszszekapaszkodó, boldog emberekből álló tömeg látványa és az 1956-os évszám fogadja azokat, akik a Broadwayn délnek haladva a Times Square-re érnek. A fényújságai és plakáterdeje miatt Manhattan egyik legnagyobb látványosságának számító teret a "világ útkereszteződésének" is hívják. Éjjel-nappal nyüzsgő forgalmával New York és a multikulturális kozmopolitizmus egyik jelképe.

A Geszti Péter nevével fémjelzett ARC műhely által tervezett plakátokat a New York-i Magyar Kulturális Intézet helyezte ki. A szerződés szeptember 1-jétől két hónapra szól, de tárgyalnak arról, hogy a képek a történelmi jelentőségű november 4-ig helyükön maradhassanak. A kezdeményezés alighanem világpremier: sem a Van Wagner nevű amerikai reklámcég emberei, sem a magyar közreműködők nem tudnak arról, hogy valaha lett volna hasonló kísérlet egy ország történelmének nemzetközi reklámozására.

A két fotó Erich Lessing és Kiss Jenő felvétele. A tankot ábrázolón az évszámon kívül egy felirat olvasható, miszerint "Forradalmunk nem mozifilm volt". A másikon a projektről és 1956-ról szóló, angol nyelvű internetes honlap címe (www.reimaginefreedom.org) látható. A magyarul "képzeld el újra a szabadságot" nevű honlapon 1956 részletes történetén kívül többek között Békés Csaba és Rainer M. János történészek tanulmányai olvashatók a korról, sok fénykép is látható, és fent van a Charles Gati 1956-ról szóló könyve kapcsán New Yorkban és környékén tervezett rendezvények naptára is.

Az ötlet gazdája a New York-i Magyar Kulturális Intézet igazgatója, lapunk korábbi állandó szerzője, Orsós László Jakab. Mint egy korábbi interjújában elmondta, a projekt a plakátok tervezési és gyártási költségeit, illetve a nagy kedvezménnyel megszerzett reklámfelületet is beszámítva nagyjából százezer dollárba - 21-22 millió forintba - került. A Van Wagner adatai szerint a képeket naponta legalább 65 ezren látják majd. Orsós és munkatársai jelentős amerikai sajtóvisszhangra is számítanak.

Prágát leköröző világvárosnak minősíti Budapestet a The New York
Times
vasárnapi számának utazási melléklete. A lap egész oldalas, nagyméretű, színes fotókkal illusztrált riportja nyüzsgő, gyorsan fejlődő, a kulturális sokhangúságot dallamba foglaló városnak írja le Budapestet, ahol az emberek szemmel láthatóan jobban élnek, mint tíz éve, a vendéglátás világszínvonalú, az árak viszont még mindig olcsóbbak, mint a többi európai országban.

A magyar forradalom plakátjai a New York-i Times Square-en, 'a világ útkeresztezõdésében'
A magyar forradalom plakátjai a New York-i Times Square-en, 'a világ útkeresztezõdésében'
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.