Az Európai Unió két hetet ad Iránnak, hogy tisztázza álláspontját a nukleáris ügyekben
Solana a jövő héten találkozik Ali Laridzsáni iráni főtárgyalóval, hogy tisztázni próbálják az európai javaslatcsomagra adott 21 oldalas iráni válasz még homályos pontjait. Miután a 25 EU-külügyminiszter a szombati informális találkozón megvitatta Irán kérdését, Dimitrij Rupel, a szlovén diplomácia vezetője bejelentette: "Két hetet adunk Solanának tisztázó tárgyalásaira."
Solana viszont azt mondta újságíróknak, hogy "nincs határidő, akármikor befejezhetjük. (...) A következő napokban kezdjük, és remélem, hogy igen rövid lesz, Nincs szükségünk sok találkozóra". Más EU-miniszterek közlése szerint az unió spanyol megbízottja szeptember 15-én számol be nekik Brüsszelben, és addig semmilyen lépést sem tesznek Iránnal szemben.
EU-diplomaták elmondták: a kéthetes határidőt az indokolja, hogy a 25-ök külügyminiszterei szeptember 15-én tartják következő rendes ülésüket, az ENSZ-közgyűlés pedig 19-én ül össze.
Geoff Hoon, az EU-ügyek brit minisztere szerint Irán már így is bőséges időt kapott arra, hogy válaszoljon "a tökéletesen ésszerű kérésre". Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy "az elmúlt hat hónapban tett intenzív erőfeszítéseink ellenére iráni részről sajnos nem láttuk eddig a viszonzás jelét". Hozzátette azonban: minden alkalmat meg fognak ragadni, hogy kiderítsék, vissza lehet-e térni a tárgyalóasztalhoz. Catherine Colonna francia EU-ügyi miniszter fontosnak nevezte a párbeszéd folytatását Teheránnal.
Oroszroszágról szólva az Európai Unió külügyminiszterei kifejezték bizalmukat abban, hogy az unió jövőre jelentősen fejlesztheti gazdasági és egyéb kapcsolatait Moszkvával, beleértve egy olyan megállapodást is, amely szavatolja az orosz olaj és földgáz megbízható szállítását. A találkozó után Erkki Tuomioja finn külügyminiszter kijelentette: reméli, hogy új partnerségi és együttműködési egyezmény születik 2007 vége előtt, amikor a jelenlegi lejár.
A jelenleg az unió soros elnöki tisztét betöltő Finnország számára igen fontos a kapcsolat Oroszországgal, amellyel 1300 kilométernyi közös határa van. "Oroszországot ne tekintsük pusztán kihívásnak vagy problémának, hanem pozitív partnernek is" - mondta a finn diplomácia vezetője a skandináv ország délkeleti részén, az orosz határtól mindössze 25 kilométerre fekvő városban.
Új megoldandó probléma Európa és Oroszország viszonyában az energiaügyi együttműködés, mivel a legtöbb EU-tagország erősen függ orosz földgáz behozatalától. Az unió reméli, hogy Moszkva hosszú távú garanciákat fog vállalni a megbízható energiaszállításra.
Az EU célja az, hogy az éppen egy évtizedes partnerségi egyezményt átfogóbb szabadkereskedelmi egyezmény váltsa fel, amely elismeri Oroszország megnövekedett szerepét a nemzetközi színtéren. Ahhoz azonban, hogy az új egyezmény működjön, Oroszországnak be kell kerülnie a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO), amellyel Moszkva 1994 óta tárgyal a csatlakozásról.
A finn külügyminiszter azzal fenyegette meg Törökországot, hogy az EU legalábbis részlegesen felfüggeszti a vele kezdett csatlakozási tárgyalásokat, ha Ankara nem ratifikálja a 25-ökkel, köztük Ciprussal között vámuniós szerződését. "Törökországnak be kell tartania vállalt kötelezettségét, s ha ez nem történik meg, olyan súlyos helyzet áll elő, hogy azt európai szinten kell megvitatnunk - jelentette ki Tuomioja az értekezlet során. - A legkevesebb az, hogy nem folytathatjuk a megbeszéléseket az egységes piacot érintő témakörökről."
Törökország és az EU között tavaly októberben kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások. Ankara 2005 júliusában aláírta azt a jegyzőkönyvet, amelynek értelmében az EU-val kötött vámszerződése kiterjed a 2004-ben a szervezethez csatlakozott tíz országra, köztük Ciprusra is. Törökország azóta sem ratifikálta a jegyzőkönyvet, és a benne foglalt rendelkezéseket a gyakorlatban nem alkalmazza Ciprus esetében. Így például elutasítja azt, hogy a szigetország hajói a török kikötőket használhassák.
(MTI/Reuters/AP/AFP)