Ide figyelj, apukám!
Az athéni (0:3-ról, illetve 5:7-ről kivívott) 8:7-es magyar győzelem után a tavalyi Világ Liga-döntőben 16:6-ra, a szintén múlt évi vb-fináléban 8:7-re, az idei, budapesti VK-végjátékban pedig 10:9-re győzött a délszláv társaság, de mindebből Kemény Dénes szerint - ahogyan azt a tegnapi számunkban megjelent interjúban is olvashatták - nem kell messzemenő következtetést levonni. Javaslat: higgyünk a csapatát két-két olimpiai, Európa-bajnoki és Világ Liga-, valamint egy-egy vb- és VK-aranyhoz segítő szövetségi kapitánynak, ő már - amint azt a páratlan eredménysor is alátámasztja - bizonyította, hogy tud valamit...
Persze a címvédő szerbeken kívül további tíz csapat is útját állhatja az ezúttal "csak" nyolc olimpiai aranyérmessel, ugyanakkor rendkívül éhes fiatalokkal felálló magyarnak, ráadásul öt rögtön az első szakaszban, a keddig tartó csoportmérkőzések során. Közülük várhatóan a horvátokra, az olaszokra és a görögökre kell figyelni igazán (a mai, szlovénok elleni és a jövő heti, németekkel szembeni meccs sok izgalmat nem ígér), ám ha minden a papírformának megfelelően alakul, akkor Biros és a többiek két nap pihenőt kapnak: csoportgyőztesekként közvetlenül az elődöntőbe jutnak. Botlás esetén pluszfeladat vár az együttesre, a négy közé kerülés azonban már csak a hagyományok okán is minimális cél, tekintve, hogy az utóbbi hat kontinensversenyen nem adta lejjebb a garnitúra.
Ahogyan 1985 óta mindig, ezúttal is szerepel női torna az Eb programjában. Az előjelek enyhén szólva vegyesek: noha a magyar válogatott tavaly vb-t nyert Montrealban, az idei Világ Kupán csupán az ötödik helyen végzett. A kapitányi poszton Faragó Tamást váltó Szilágyi Péter számára egy újabb kudarc több mint kínos lenne, ugyanakkor az első lépést fölfelé már szombaton, a hollandok elleni nyitányon meg lehet tenni a Banjica uszodában.
S ha már a női mérkőzések színhelye szóba került, el ne feledkezzünk megemlékezni a férfiak küzdelmeinek otthont adó létesítményről, a szívünknek oly kedves Tasmajdan uszodáról, amelyben harminchárom évvel ezelőtt bizonyos Kásás, Szívós és társaik a sportág történetének első világbajnokságát a dobogó legtetején fejezték be. Jó hírünk van: bár ezúttal nem vb, hanem Eb vár a csapatra, Kásás és Szívós nevű játékosa most is van a keretnek.
Kétszer tizenöt
Férfiak: Jászberényi Gábor, Szécsi Zoltán (kapusok); Biros Péter, Fodor Rajmund, Gór-Nagy Miklós, Hosnyánszky Norbert, Kásás Tamás, Kis Gábor, Kiss Gergely, Madaras Norbert, Molnár Tamás, Steinmetz Ádám, Szívós Márton, Varga Dániel, Varga Dénes.
Nők: Horváth Patrícia, Tóth II Andrea (kapusok); Benkő Tímea, Brávik Fruzsina, Bujka Barbara, Drávucz Rita, Györe Anett, Pelle Anikó, Primász Ágnes, Stieber Mercedes, Takács Orsolya, Tomaskovics Eszter, Tóth I Andrea, Valkay Ágnes, Zantleitner Krisztina.
Így játszanak
Férfiak
A csoport: Hollandia, Oroszország, Románia, Spanyolország, Szerbia, Szlovákia. B csoport. A magyar válogatott mérkőzései: Szlovénia (ma, 11.30), Horvátország (szombat, 18.45), Olaszország (vasárnap, 18.45), Görögország (hétfő, 17.15), Németország (kedd, 17.15). A csoportelsők közvetlenül a legjobb négy közé jutnak, míg a 2. és 3. helyezettek csütörtökön "keresztbe játszanak" a fennmaradó két elődöntős helyért. A döntőbe jutásért zajló mérkőzéseket szombaton, a finálét vasárnap rendezik.
Nők
A csoport. A magyar válogatott mérkőzései: Hollandia (szombat, 15), Spanyolország (vasárnap, 16.30), Szerbia (hétfő, 12). B csoport: Görögország, Németország, Oroszország, Olaszország. A csoportelsők közvetlenül a legjobb négy közé jutnak, míg a 2. és 3. helyezettek szerdán "keresztbe játszanak" a fennmaradó két elődöntős helyért. A döntőbe jutásért zajló mérkőzéseket csütörtökön, a finálét szombaton rendezik.