Ne jussunk Lót sorsára!
- Miniszterelnök-helyettes úr, a Lidové novinynak adott interjújában a francia-német példát idézve, tényleges megbékélést sürgetett a szlovák és a magyar nemzet, Magyarország és Szlovákia között. Mintha merőben más hangnemet ütne meg, mint például kollégája, Ján Kubis külügyminiszter vagy az a pozsonyi jegyzék, amelyet tegnap adtak át hazánk ottani nagykövetének...
- Tudósként nem a napi politika szintjén fogalmaztam meg a tennivalóinkat és a jövőképemet...
- ...amelynek valóra váltását éppen a napi politika gátolhatja, vagy legalábbis elodázhatja!
- Ezért hangoztatom, hogy elég a Dunán átrikkantott üzenetekből, diplomáciai jegyzékekből, üljünk le végre egy közös asztalhoz, és kezdjünk érdemi párbeszédet.
- Csakhogy ezt a párbeszédet hátráltatja az, hogy több szlovák értelmiségi állásfoglalása szerint is Robert Fico kormányfő mindmáig nem határolódott el egyértelműen a magyarellenes megnyilvánulásoktól Szlovákiában. Miért nem teszi ezt?
- Többször is megtette, csak a média ezt elhallgatta. Egyértelműen elítélte a szélsőséges megnyilvánulások minden formáját. És politikai súlyával is támogatja a rendőrség határozott fellépését a törvénysértőkkel szemben. Többször hangoztatta azt is, hogy Szlovákiában senkinek sem eshet bántódása nemzeti hovatartozása, vallási, ideológiai meggyőződése vagy például bőrének színe miatt. S aki megszegi ezt a jogszabályt, azzal szemben szigorúan járunk el. Nemcsak kinyilatkoztatásokban, hanem tettekkel.
- Néhány napja fogadta Bugár Bélát, a Magyar Koalíció Pártjának elnökét. Ön is úgy gondolja, mint Ján Kubis szlovák külügyminiszter, hogy az MKP ösztönzi Budapesten a brüsszeli lejárató kampányt Szlovákia ellen?
- Bugár Bélával őszintén beszélgettünk, sok mindent tisztáztunk, de a politikai kultúrám gátolja, hogy mindezt részletezzem. Mert a szlovák-magyar feszültség feloldásának és a tényleges szlovák-magyar megbékélés híve vagyok. Ezért semmiképpen sem szeretnék olajat önteni a tűzre.
- Elképzelhető-e a megbékélési folyamat felerősödése, amikor a Szlovák Nemzeti Párt tagja a koalíciónak?
- Ne az előítéletek alapján ítélkezzünk, hanem a kormányprogram és a jelenlegi kormánypártok konkrét lépései alapján. Nem kevés szlovák szerint a Magyar Koalíció Pártja az ellenzékben tükörképe az említett koalíciós tényezőnek. Nekik is ennek a válaszomnak az első mondatát idézem.
- Csakhogy Ján Slota és Bugár Béla azért csak nem hasonlít egymásra!
- Abban igen, hogy egyikük sem tagja a jelenlegi kormánynak. De komolyra fordítva a szót: semmiképpen sem értettem egyet a szlovák pártelnök megnyilvánulásaival. Nemzetállami eszméivel sem, hiszen Szlovákia többkultúrájú és nyelvű állam. Ezt hangsúlyoztam abban a magyar nyelven írt levelemben is, amelyet augusztus 20-án küldtem a pozsonyi magyar nagykövetnek. Idézve Szent Istvánt, aki Intelmeiben már egy ezredévvel ezelőtt figyelmeztetett, hogy akkor erős a királyság, ha nem egy nemzet és egyetlen erkölcs jellemzi. Több nyelv, több kultúra Szlovákiát is erősíti.
- Beszélgetésünk elején tudósként szólt a megbékélés szükségességéről. Akad-e azonban jelenleg ehhez a nemes szándékához politikai támogatója?
- Igen, például Robert Fico és valamennyi kormánytag híve és elkötelezettje a jószomszédi kapcsolatoknak Magyarországgal. Ezt az elkötelezettségét fejezte ki azzal a gesztussal, hogy személyesen részt vett a pozsonyi nagykövetség augusztus 18-i fogadásán.
- Ha ez valóban így van, akkor miért nem oldódik a jelenlegi feszültség?
- Mert jelenleg a párbeszéd helyett monológ hangzik el. S mert még mindig élnek bennünk a múlt vélt vagy valós sérelmei, holott végre főleg előre kellene tekinteni. Nehogy úgy járjunk, mint Lót, aki ugyebár visszatekintett és sóbálvánnyá változott. Így járhat mindkét ország, ha sokan szüntelenül a közös múltunkban vájkálnak. Lemaradunk mások mögött. Ezzel nem azt mondom, hogy ne beszéljünk közös történelmünkről, traumáinkról. De ez legyen elsősorban a történészek, történelem szakos pedagógusok és más szakemberek dolga. A politikusok ebbe ne nagyon kontárkodjanak bele, ne nagyítsanak fel részigazságokat, mert erre már sokszor ráfizettünk.
- Párbeszédet sürget. Kivel? Mikor?
- Elsőként az uniós ügyeket és az emberjogi kérdéseket felügyelő magyar partnereimmel szeretnék találkozni, hogy akár csak a két ország külügyminisztere, előkészíthessük a kormányfői találkozót. Személyes és politikai ambícióm pedig az, hogy belátható időn belül a szlovák és a magyar törvényhozás elfogadja a közös megbékélési nyilatkozatot. Jó szándékom jeléül, s egyfajta belpolitikai jelzésként, a jövő héten személyesen látogatok el a révkomáromi szlovák és magyar tannyelvű gimnáziumok tanévnyitójára és egymás szellemi értékeinek megbecsüléséről szeretnék beszélni a diákoknak.
- Egyik korábbi interjújában azt említette, hogy a menye magyar. Milyen a viszonya vele?
- Kiváló. Sajnos, nem tudok vele az anyanyelvén beszélni, pedig az édesapám még tudott magyarul. Ahhoz viszont ragaszkodom, hogy az unokám mielőbb megtanulja az édesanyja nyelvét. Ezért is nyaralt az érsekújvári nagyszüleinél.