A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) csatlakozott azokhoz a szlovákiai és magyarországi nyilatkozatokhoz, amelyek az utóbbi hetekben eldurvult nemzeti-nemzetiségi konfliktusok rendezését sürgették, egyben felszólította a legnagyobb szlovák újságíró szervezetet, hogy tegyen hasonló gesztust. Kezdeményezésükre válasz érkezett: a legnagyobb szlovák újságíró-szövetség, a Szlovák Újságírók Szindikátusa "örömmel fogadta a magyar újságírók megkeresését".
Magyar és szlovák újságíró-szervezetek a nemzetiségi konfliktusokról
A MÚOSZ a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségével és a Sajtószakszervezettel közösen írta alá a nyilatkozatot, amelyet a magyarországi újságíró-szervezetek a közös fellépés reményében, még szerdán küldtek a Szlovák Újságírók Szindikátusának - olvasható a távirati irodához eljuttatott közleményben. A MÚOSZ tájékoztatása szerint Klára Grossmanová, a Szlovák Újságírók Szindikátusának alelnöke válaszlevelében jelezte: azonosulnak a nemzeti-nemzetiségi konfliktusok rendezését sürgető nyilatkozatokkal.
"A Szlovák Újságírók Szindikátusa örvend a magyar újságíró-szervezetek kezdeményezésének és ezúton csatlakozik álláspontjukhoz a közös ügy érdekében, hogy csökkenjen a feszültség a szlovák-magyar kapcsolatokban és a szomszédi együttélésben" - írta Klára Grossmanová Eötvös Pálhoz, a MÚOSZ elnökéhez eljuttatott, magyar nyelvű elektronikus levelében.
Több száz magyar értelmiségi kedden megdöbbenését és aggodalmát fejezte ki a szlovákok és magyarok közötti szaporodó helyi konfliktusok miatt, és egyúttal felhívták mindkét ország vezetőit: haladéktalanul tegyenek meg mindent, amivel oldhatják a feszültségeket. Szlovákiában a napokban hasonló dokumentum látott napvilágot: közös nyilatkozatban ítélte el a magyar diáklány elleni múlt heti nyitrai támadást több helyi értelmiségi és közéleti személyiség, felszólítva a szlovák kormányt, hogy határozottan lépjen fel a szélsőséges megnyilvánulások ellen.
Szerdán a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) is határozottan elítélt minden gyűlöletkeltő és más nemzetek méltóságát sértő megnyilvánulást, s ezzel csatlakozott a Szlovák Püspöki Konferencia elnökének hasonló értelmű nyilatkozatához. Göncz Kinga magyar külügyminiszter szerdán hangsúlyozta: a budapesti kormány gyorsan és határozottan elhatárolódott a Magyarországon történt szlovákellenes jelenségektől. A magyar külügyminiszter ugyanakkor üdvözölte, hogy a civil társadalom mindkét országban fellép a atrocitások ellen: így például nyilatkozatokat fogalmaznak meg és aláírásokat gyűjtenek.
Az SZDSZ Új Generációja csütörtökön azt javasolta a politikai és civil szervezeteknek, hogy szeptember 9-én közösen demonstráljanak a tolerancia mellett az Esztergomot és Párkányt összekötő Mária Valéria hídon. (MTI)