Fidesz: eltúlzottak voltak a madárinfluenza miatti intézkedések
"A Fidesz úgy látja, a hatóság egy kissé túlreagálta a madárinfluenza-helyzetet, s ennek következtében súlyos anyagi veszteségek érték a baromfitartókat. Nem volt indokolt az a riogatás (...), hogy az emberre veszélyes változat emberéletet is követelhet. Ez Európában elképzelhetetlen" - közölte Font Sándor, az ellenzéki párt parlamenti képviselője, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke.
Azt mondta, hogy "Nem sikerült a kormánynak a kártérítések száz százalékos kifizetését folyamatosan garantálni, (...) de a legsúlyosabb, hogy a másodlagos károk - a blokkolt terülteken lévő gazdálkodók kára - mintegy 12-14 milliárdra tehetőek". A kormány nem talált lehetőséget arra, hogy e gazdálkodói kör kárát megtérítse. Azok a gazdák kaptak kártérítést, akiknek az állatait le kellett ölni. Az állategészségügyi hatóság adatai szerint a madárinfluenza miatt több mint 1 millió háziszárnyast kellett elpusztítani, illetve kényszervágással megsemmisíteni.
A madárinfluenza a magyar baromfitartóknak összesen mintegy 20 milliárd forint kárt okozott - közölte csütörtökön sajtótájékoztatón Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke. Süth Miklós ugyanitt azt mondta: a kártalanítás mértéke elérte a 936,6 millió forintot. Ebből az összegből eddig a közvetlen kárt szenvedett gazdálkodók már megkaptak 869,1 millió forintot. Ez 92,7 százalékos kifizetési arányt jelent.
Font Sándor a kifizetésekkel kapcsolatban elmondta: információi szerint még sok olyan gazda van, akik nem kapták meg a nekik járó kártalanítási összeget. "Többen jelezték, hogy (...) nem érkeztek meg azok a pénzek, amelyekről naponta halljuk, hogy megkezdődtek a kifizetések" - fűzte hozzá. A baromfitartók részleges kártalanítása miatt kétséges, vissza tudnak-e térni a gazdák a normális ütemű gazdálkodáshoz, hiszen - egyebek mellett - elveszítették piacaik zömét, elveszítették kapcsolataikat a vágóhidakkal, jó néhányuknak adósságot jelent az anyagi veszteségek pótlása - mutatott rá.
A Baromfi Terméktanács elnöke az újrakezdéssel kapcsolatban közölte: ahhoz, hogy a termelők és a feldolgozók talpra állhassanak, 15-18 százalékos átadásiár-emelésre van szükség. Bárány László ugyanakkor jelezte, hogy az áremelés 5 százalékát az áfaemelés teszi ki. (MTI)