Teherán ma intőt kap a NAÜ-től
Az amerikai lap szerint az április óta tartó dúsítással csak kis mennyiségű és a fegyverhez szükséges szintnél alacsonyabb "értékű" uránhoz jutottak. Az utóbbi hetekben lassult a folyamat a natanzi létesítményben - elsősorban műszaki okok miatt. Ennek ellenére szinte bizonyosnak látszik, hogy az NAÜ jelentése alapján az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország azt javasolja majd az ENSZ Biztonsági Tanácsának, hogy kezdjenek megbeszéléseket büntető szankciók bevezetéséről Irán ellen - mondta Nicholas Burns amerikai külügyi államtitkár-helyettes a Washington Postnak. A jelentés - a Reuters szerint - kitér arra is, hogy Irán megnehezíti, sőt gyakorlatilag lehetetlenné teszi a NAÜ ellenőrei számára nukleáris létesítményei ellenőrzését. Az atomcsendegyezmény aláírva, Teherán erre kötelezettséget vállalt.
A megfigyelők azonban nem várnak gyors intézkedéseket. Úgy látják, hogy Teherán sem kívánja kihívni a nemzetközi közösség haragját, miközben nem is akar visszakozni eddigi harcos álláspontjától. Tart attól, hogy egy ilyen visszakozás megfosztaná legitimitásától az iszlám köztársaság politikai irányítóit, és gyöngítené a "muzulmán utca" támogatását is. Számítanak Kína és Oroszország támogatására. A BT mindkét állandó tagja a tárgyalások folytatását szorgalmazza, és úgy vélekedik, hogy nincs semmi, ami gyors döntést tenne szükségessé. Oroszország egyébként atomerőművet épít Iránban, Kínának pedig Irán - a világ negyedik kőolajtermelője - nagyon fontos szállítója. Ha lesznek is szankciók, ezek feltehetően igen könnyítettek lesznek, és nem egyhamar vezetik be őket. A New York-i székhelyű Külpolitikai Tanács elemzése azt ajánlja, hogy az USA ne törekedjen a katonai eszközöket is lehetővé tevő szankcióra, hanem inkább használja ki a momentumot, és kezdjen közvetlen tárgyalásokat Iránnal, hasonlóan ahhoz, ahogy egykor Nixon elnök hozzákezdett a Kínával való kapcsolat rendezéséhez.
Kérdéses, miként válaszolhat Irán a szankciókra. A hírügynökségek által idézett szakértők szerint kiléphet az atomcsendegyezményből, ahogy Észak-Korea tette. Ez azonban gyengítené nemzetközi pozícióit. Esetleg meggyorsíthatja a nukleáris nyersanyag előállítását, újabb uráncentrifugákat - több mint 50 ezret - állítva munkába Natanzban. De sem ez, sem a nehézvíz-plutónium-megoldás nem ígér fegyveralapanyagot a közeli években. Megpróbálkozhat a kőolajexport leállításával, de ez öngyilkos lépés lehet, hiszen ez adja bevételei 80 százalékát. Végül a közel-keleti térségben kirobbanthatnak helyi konfliktusokat is. A Reuters szerint azonban Teherán valószínűleg mérsékelten lép fel, nem tesz provokatív lépéseket, számítva Oroszország és Kína vétójának védelmére a Biztonsági Tanácsban.