Kétséges a terrorista-összeesküvésről kiadott brit jelentés hitelessége

Nigel Wylde brit robbanóanyag-szakértő kétségbe vonta azon megállapítások hitelességét, amelyeket a brit hatóságok a nyilvánosság elé tártak a minap a Nagy-Britanniában leleplezett állítólagos terroristák terveiről.

Valószínűtlennek nevezte a hamburgi Stern magazinnak adott nyilatkozatában, hogy a Londonban őrizetbe vett állítólagos terroristáknak sikerülhetett volna úgy összeállítani működőképes robbanószerkezeteket a felrobbantásra kiszemelt repülőgépek fedélzetén, ahogyan a brit hatóságok leírták a nyilvánosság elé tárt jelentésükben. Szinte lehetetlen egy repülőgép fedélzetén úgy összevegyíteni több összetevőből a nyomozók által megnevezett TATP (triacetonperoxid) robbanóanyagot, ahogyan a hatóságok beállították - vélekedett a Stern csütörtökön megjelent legfrissebb számában. Wylde egykor pokolgépek hatástalanítását végezte Észak-Írországban a brit hadsereg tisztjeként, jelenleg pedig törvényszéki fegyverszakértőként tevékenykedik.

A brit rendőrség augusztusban 24 feltételezett terroristát vett őrizetbe, mert állítólag azt tervezték, hogy felrobbantanak tíz, transzatlanti járaton közlekedő utasszállító repülőgépet. Az állítólagos összeesküvés "forgatókönyvét" ismertető hatóságok szerint a merénylők triacetonperoxiddal akarták végrehajtani robbantásaikat a kiszemelt repülőgépeken, de nem a kész robbanóanyagot, hanem annak üdítőitalos palackokba töltött folyékony összetevőit vitték volna fel a fedélzetre, s a gépen állították volna elő a robbanóanyagot a komponensek elegyítésével.

Wylde szerint ez majdnem teljesen lehetetlen egy repülőgép fedélzetén, mert a robbanóanyag ilyetén "kikeverése" órákig tart, s a művelet végrehajtása közben erős vegyszerszag terjeng. Ráadásul a kikeverés teljes idejére nulla Celsius-fokos hőmérsékletet kell biztosítani.

Wylde elképzelhetőnek tartja, hogy a biztonsági szervek voltaképpen egészen más dolgokat állapítottak meg nyomozásuk során, s csak a közvéleményt traktálják ezzel a történettel. Másfelől azt is lehetségesnek véli, hogy a gyanúsítottak valóban ilyen terveket forgattak a fejükben, de akkor - szerinte - olyan együgyű, kétbalkezes terroristákról van szó, akik nem okozhattak volna pusztítást. Az utóbbi esetben semmiképpen sem állja meg a helyét Paul Stephensonnak, a Scotland Yard helyettes vezetőjének az a kijelentése, hogy "hihetetlen mértékű tömeggyilkosságot" akadályozott meg a brit rendőrség.

Az őrizetbe vett 24 gyanúsított közül ötöt már szabadlábra helyeztek a brit hatóságok, tizenkettő ellen pedig vádat emeltek. Három esetben nem az összeesküvésben való közvetlen részvétel a vád, hanem az, hogy az illetők nem tettek feljelentést, noha tudomásuk volt az összeesküvők terveiről.

A britek mégis elveszthetik amerikai vízummentességüket

Elveszíthetik a vízummentes amerikai beutazás jogát a brit állampolgárok, miután brit állampolgárságú muszlim szélsőségesek Londonból az Egyesült Államokba tartó amerikai repülőgépek felrobbantására szőttek összeesküvést - írta washingtoni forrásokat idézve a szerdai The Sun. Jelenleg évente 6,5 millió brit utazik az Egyesült Államokba, zömük turistaként, és ha tartózkodásuk nem haladja meg a 90 napot, beutazásukhoz nincs szükségük vízumra.

A legnagyobb brit tömeglap szerdai írása szerint azonban amerikai kormányilletékesek attól tartanak, hogy a vízummentesség megkönnyíti a brit állampolgárságú szélsőségeseknek terrortámadások elkövetését Amerikába tartó repülőgépek ellen. Három hete éppen egy ilyen összeesküvést leplezett le a brit terrorelhárítás. A meghiúsított terrorakció részvevői a hatósági gyanú szerint egyszerre több, Londonból amerikai úticélok felé tartó utasszállítót robbantottak volna fel az Atlanti-óceán felett, az utastérbe magukkal vitt folyékony robbanóanyagokkal.

A terv leleplezése után elrendelt példátlan biztonsági szigorítások első napjaiban gyakorlatilag összeomlott a londoni Heathrow repülőtér forgalma, azóta azonban - igaz, változatlanul rendkívüli szigorúságú ellenőrzés mellett - helyreállt a légiközlekedés. Továbbra is tilos például folyadékok, kozmetikumok és egyéb vegyszerek felvitele a Londonból amerikai városokba induló repülőgépek utasterébe. Az ügyben szerdáig összesen tizenöt személy ellen emeltek vádat a brit hatóságok.

A The Sun értesülése szerint Washingtonban máris történtek kezdeményezések a brit vízummentesség megszüntetésére. A lapnak egy név nélkül idézett amerikai forrás azt mondta: a brit útlevél birtoklása az egyik legkönnyebb módja annak, hogy valaki beutazzon Amerikába, vagy feljusson egy amerikai városba induló repülőgépre. A The Sun szerint Washingtonban sokan úgy gondolják, hogy Nagy-Britannia most már nagyobb biztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államokra, mint Afganisztán, Irán vagy Irak. A lap által idézett szakértők egyike szerint az amerikaiak egyre inkább "iszlám szélsőségesek darázsfészkének" látják Nagy-Britanniát.

A brit külügyminisztérium csak annyit közölt a The Sunnal: a kormány szorosan együttműködik az Egyesült Államokkal annak érdekében, hogy bármilyen új intézkedés a lehető legkisebb fennakadás mellett garantálja a lehető legnagyobb biztonságot.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.