Az EU felelős a Latin-Amerikát sújtó klímaváltozásért?
A tanulmányt környezetvédelmi civil szervezetek készítették, s az egyik fő megállapítás szerint a klímaváltozás hatása egyre erőteljesebben mutatkozik meg a latin-amerikai országokban, annak ellenére, hogy a térség országai az üvegházhatást kiváltó szennyező anyagoknak mindössze 4 százalékát bocsátják ki. Vagyis elsőként és a legerősebben azok a szegény országok érzik meg a klímaváltozás hatását, amelyeknek a kedvezőtlen változások kialakulásában semmilyen szerepük nem volt.
A Friends of the Earth szervezet szerint a klímaváltozást az energiaéhes gazdag világ életmódja okozza, ezért az Európai Uniónak komolyan vissza kellene fognia saját gázkibocsátását. A környezetvédők úgy látják, hogy az Uniónak nem csak az eddiginél hathatósabb intézkedéseket kellene tennie a folyamat megállítása érdekében, hanem el kell fogadnia „a szennyező fizet” elvet.
Tudósok régóta mondják, hogy összefüggés van a klímaváltozás távoli következményei és az Európában zajló folyamatok között. Latin Amerikában az időjárás egyre extrémebb, gyakori a tartós szárazság is, miközben sok az árvíz és hurrikán. Az EU a környezetvédő civilek szerint sem pénzügyi szempontból, sem pedig a szemléletváltozás szükségességét tekintve nem érzi át, hogy milyen felelősséggel tartozik a fejlődő világ klímaváltozása miatt. A most ismertetett jelentés nyomást gyakorol a politikusokra, készítői azt remélik, hogy hatására az Európai Bizottság a jövőben komolyabban veszi a kiotói protokoll előírásait.
A jelentés szerint Brüsszelnek bőven van lehetősége intézkedésre Európában, de Latin-Amerikában is, segíthetne feltérképezni a nemzeti hiányosságokat, támogathatná a katasztrófa elhárítást és a klímaváltozás által különösen sújtott mezőgazdaságot az érintett országokban.
(forrás: euractiv.hu)