Megszűnik az ingyengyógyszer
Hosszú tárgyalássorozat eredményeként a koalíciós pártok által egységesen támogatott javaslat kerül a hét végén a kormány elé az egészségügy átalakításáról. Ennek értelmében - ha a kormány elfogadja az előterjesztést - bevezetik a vizitdíjat, átalakítják a gyógyszertámogatást, megszüntetve az ingyenes készítményeket, szabaddá teszik a patikaalapítást, és megszüntetik a kötelező kamarai tagságot. Néhány hete még koalíciós viszályt okoztak a liberális miniszter által javasolt reformelemek. Míg Molnár Lajos gyors és határozott döntést szorgalmaz egyebek mellett a több-biztosítós rendszer bevezetéséről, a szocialisták az óvatosabb haladás mellett voltak. A koalíciós partnerek a vizitdíjról és a gyógyszerár-támogatásról is eltérően gondolkoztak.
A frakciók között hétfőn késő este megszületett egyezség alapján lesz vizitdíj, bár a szocialisták kérésére nem így hívják majd. Az elnevezésről még nincs döntés, de arról igen, hogy a betegek számlát kapnak majd a kezelésekről, és ennek alapján fizetnek egy minimális önrészt. Úgy tudjuk, hogy ennek mértéke körülbelül annyi lesz, amennyivel az eredeti terv vizitdíjként kalkulált. A háziorvosnál 300 forint, rendelőn kívül, illetve a szakrendelésen 500 forint. (Idetartozik, hogy Horváth Ágnes, a szaktárca államtitkára tegnap sajtótájékoztatón azt közölte, hogy nincs még döntés a vizitdíjról és az úgynevezett dobozdíjról sem.) Úgy tudjuk, hogy a koalíciós egyeztetésen ez utóbbit elvetették, marad tehát a jelenlegi százalékos támogatási rendszer, finomítva.
Más tekintetben viszont erősen átalakul a gyógyszerár-támogatás. Megszüntetik ugyanis az ingyenességet. Az eddig térítési díj nélkül - például a közgyógyellátás keretében - kiváltott patikaszerekért egységesen minimális díjat kell majd fizetni. A rászorulók szociális támogatást kapnak. Lapunk úgy tudja, hogy decemberig nincs napirenden a több-biztosítós rendszerről szóló döntés. Ebben a kérdésben továbbra is markáns véleménykülönbségek vannak a kormányzó pártok, illetve szakértőik között.
Tegnap az Országgyűlés egészségügyi bizottsága előtt az úgynevezett zöld könyv vitájáról beszámoló Horváth Ágnes államtitkár a kormány elé kerülő javaslatok mindegyikével kapcsolatban az "elképzelhető" kifejezést használta, ezzel is hangsúlyozva, hogy döntés még egyik ügyben sincs. Közölte azt is, hogy az átalakításról szóló javaslatok vitájában a résztvevők egyöntetűen támogatták a biztosítási elvű ellátás bevezetését. Kiemelte, hogy a gyógyszerészek határozottan elutasították a patikaalapítási szabályok enyhítését. Ennek a patikusok alig néhány órával a bizottsági ülés után demonstrációval is hangot adtak.
Mintegy kétszáz gyógyszerész délután tíz percre élőlánccal vette körbe a szakmai kamara budapesti székházát. Ezzel kívánták kifejezni, hogy a kormányzati tervek miatt védelemre szorul a köztestület, illetve maga a biztonságos gyógyszerellátás. A szótlanul egymás kezét fogó fehérköpenyeseket a járókelők értetlenül nézték, de utat engedtek nekik. A kamara két napja karikatúrakampányt indított a betegek felvilágosítására. Kártyanaptárakon hívják fel a gyógyszertárakban a figyelmet arra, hogy szerintük az emberek mit veszítenek, ha a kormány valóban oldja a piaci korlátozásokat. A gyógyszerészek szerint több lesz a gyógyszermérgezés és a hamis termék.
Jelenleg mintegy negyvenféle jogcímen lehet ingyenesen gyógyszerhez jutni. Így láthatók el a nagyon súlyos és ritka betegségben szenvedők - köztük a daganatos betegek -, az inzulinkezelésre szorulók, a skizofrének. A betegek másik csoportja a rászorultság okán, a közgyógyellátási igazolvány ellenében kaphat ingyenesen gyógyszert.