Elindult Libanonba az olasz ENSZ békefenntartók első csoportja
Az öt hadihajóból - köztük az olasz haditengerészet zászlóshajójának számító Garibaldi repülőgép-hordozóból - álló flotta a dél-olaszországi Brindisi kikötőjéből indult útnak és a tervek szerint pénteken éri majd el a dél-libanoni Szúr (Türosz) kikötőjét.
Romano Prodi olasz kormányfő és Arturo Parisi védelmi miniszter a Garibaldi fedélzetén búcsúztatta a miniszterelnök szavai szerint "történelmi jelentőségű küldetésre" induló fős egységet, amely a 3000 fős olasz kontingens első csoportját adja.
Parisi védelmi miniszter kijelentette, hogy "a második világháború óta a legkényesebb és legigényesebb küldetésről" van szó, amely "hosszúnak, kockázatosnak, költségesnek és nehéznek, ámde helyesnek ígérkezik".
Az eddigi felajánlások alapján Olaszország adja a libanoni ENSZ-csapatok legnagyobb létszámú kontingensét, s 2007 februárjában Róma veszi át az ENSZ-misszió vezetését Franciaországtól.
A libanoni missziót illetően széleskörű egyetértés alakult ki Olaszországban, míg például az iraki szerepvállalás nagy ellenállásba ütközött.
Szeptember közepére érkezhetnek a francia és spanyol csapatok
Szeptember közepére érkezhetnek Libanonba a francia és spanyol csapatok - közölte kedden a két ország védelmi minisztériuma.
A francia védelmi minisztérium közleménye szerint a jelenleg a libanoni ENSZ-erők kötelékében szolgáló 400 fős francia egységet megerősítő, további 900 főből álló francia kontingens szeptember 15-re érkezhet meg a közel-keleti országba. A minisztérium bejelentése szerint a tankokkal és nehéztüzérséggel megerősített csapatokat tengeren szállítják Libanonba. A francia erők összlétszáma Jacques Chirac francia államfő múlt heti bejelentése szerint eléri majd a kétezer főt.
Spanyolország 800 és 1000 fő közötti kontingenssel vesz részt a libanoni békefenntartó műveletekben, a spanyol csapatok döntően a tengerészgyalogosokból állnak majd - közölte kedden Madridban José Antonio Alonso védelmi miniszter. A csapatok pontos létszámáról pénteken hoz döntést a kormányzat, a parlament pedig a jövő héten hagyhatja jóvá a katonai műveletet, amely a minisztérium tervei szerint szeptember 15 előtt megkezdődhet.
Olmert szerint a Hezbollah megsemmisítése nem volt célja Izrael libanoni offenzívájának
A Hezbollah megsemmisítése nem szerepelt Izrael libanoni offenzívájának célkitűzései között - jelentette ki Ehud Olmert izraeli miniszterelnök kedden az észak-izraeli Tiberiasban járva. "Mikor a kormány július 12-én úgy döntött, hogy elindítja ezt az offenzívát, nem mondta, hogy meg akarja semmisíteni a Hezbollahot. Azt volt a szándéka, hogy érvényt szerezzen az ENSZ 1559-es számú határozatának, hogy a libanoni hadsereg visszatérhessen Dél-Libanonba" - mondta újságírók előtt.
Előző nap Ehud Olmert elismerte, hogy voltak mulasztások a Hezbollah libanoni síita szervezet elleni 34 napos offenzíva lefolytatásában.
(forrás: MTI)