Göncz Kinga bukaresti útjáról írt a romániai sajtó
"A magyar külügyminiszter kertelés nélkül megmondta: Magyarország nem akar román vendégmunkásokat" - írta címlapján a Cotidianul. A lap szerint Göncz Bukarestben megerősítette, hogy Magyarország bezárhatja munkaerőpiacát a román munkaerő előtt a kelet-magyarországi magas munkanélküliségi ráta miatt. A Cotidianul szerint "miután Magyarország jogokat harcolt ki saját állampolgárainak az uniós munkaerőpiacon, hirtelen módosította diskurzusát". A lap a továbbiakban idézi a magyar külügyminisztert, aki leszögezte: Budapesten még nem született döntés ezzel a kérdéssel kapcsolatban.
A Cotidianul szerint míg a román fél egyedüli kérése az volt, hogy Magyarország ne korlátozza a románok előtt munkaerőpiacát, "a követelések többségét a budapesti politikus fogalmazta meg".
A főként gazdasági témákkal foglalkozó, de politikai kérdéseket is taglaló Curierul National a romániai kisebbségi törvénytervezetre összpontosít a magyar külügyminiszteri látogatásnak szánt cikkben. Szerzője szerint Magyarország azt kérte, hogy Bukarest fogadja el a romániai kisebbségi törvénytervezet RMDSZ által javasolt változatát. A bukaresti lap megjegyzi, hogy Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke a jogszabály sorozatos halogatása miatt "panaszkodott" Göncz Kingának.
A romániai magyar lapok közül a Kolozsváron megjelenő Krónika főszerkesztője, Csinta Samu úgy véli, hogy a második együttes román-magyar kormányülés előtt ideje már, hogy valami új, konkrét dolog történjen, hiszen "a két ország kapcsolattartása eddig csak elvétve lépett túl a mosolydiplomácia határain".
A szerző szerint "a tavalyi történelmi közös kormányzás óta alig történt valami a kétoldalú kapcsolatok érvényesítésében, még a legkönnyebben megvalósíthatónak tűnő közös útlevél-ellenőrzés is várat magára, a kisebbségi törvény inkább áll, mint araszolgat, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem román állami akkreditálása, egyben finanszírozása sem ment át látványos fejlődésen, a Gozsdu Közalapítvány létrehozásának és parlamenti ratifikálásának kísérlete pedig olyan civil és egyházi ellenreakciót váltott ki, amire legszélsőségesebb rémálmaikban sem gondolhattak az ötletgazdák" - írja a Krónika.
Az Új Magyar Szó című bukaresti napilapnak adott exkluzív interjújában a magyar külügyminiszter azt mondta, hogy szerinte a román fél hetven százalékban teljesítette a tavalyi román-magyar kormányülésen vállalt feladatokat. (MTI)