Tíz faluból toborzott diákok a szögligeti iskolában
Az akkori áron tízmillió forintból épült hat tantermes új iskolát 1988-ban adták át a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szögligeten. A beruházást a 120-130 fős tanulói létszámra alapozták. Csakhogy 2004 júniusára az iskolások száma 36-ra csökkent, és az önkormányzat nem tudta tovább finanszírozni az intézményt - foglalja össze a történteket Török Gábor polgármester. Az iskola bezárásakor a pedagógusok szétszéledtek, van, aki a mai napig nem tudott elhelyezkedni.
Két évig üresen állt az épület, amikor néhány pedagógus úgy gondolta, ismét életet visznek bele. Papp Ilona, aki öt éven át a szendrői általános iskola igazgatója volt, állt a kezdeményezés élére. Megalakították a Ménesvölgyi Tudásvető Alapítvány Általános Iskolát, amelynek működtetéséhez minden engedélyt megszereztek. Július végén már csak az Oktatási Minisztérium nyilvántartási száma hiányzott, augusztus 1-jén pedig megkezdődhetett a beiratkozás. Az igazgatói feladatokat ellátó Papp Ilona örömmel látta, hogy az iskola bútorzata ugyanúgy a helyén volt, mint a két évvel ezelőtti ballagáskor. A táblán pedig az akkori tanulók Vakáció!!! felirata fogadta a szendrői iskolából átigazolt hat pedagógust.
Az önkormányzat öt évre adta bérbe az épületet, jelképes összegért. A meglévő négy számítógépet a Miskolci Közlekedési Vállalat további nyolccal egészíti ki. Az alapítványt ugyanis bárki támogathatja. Legelső szponzoruk a Bátor Pénzügyi Tanácsadó Bt. volt, amely jelentősebb pénzösszeget utalt a számlájukra, egy edelényi pénzintézeti fiók pedig új irodabútorokat ajánlott föl. Tornaterem nincs, de jó időben használható a község sportpályája, máskor pedig a régi egyházi iskola tornatermében tarthatják a tornaórákat. A szervezést a községen kívül további 10-12 településen is elindították. Minden faluban egy-egy szülő vállalta a toborzást, amiben a leendő pedagógusok is segítenek. A szomszédos településekről idejáró tanulók utazásának megkönnyítésére a Borsod Volán a tanrendhez igazítja majd Szögligetre közlekedő járatait. Szóba kerülhet a térségi társulás segítsége is, mivel három autóbuszszal rendelkeznek.
Veres Gáborné magyar szakos pedagógus hangsúlyozza: nem üzleti vállalkozást indítanak szeptemberben, hanem személyiségfejlesztést és tehetséggondozást kívánnak végezni. Sok a térségben a 20-25 fős osztály, aminek a jó képességű gyermekek érzik a hátrányát. A 10-15 fős osztályokban több idő jut majd egy-egy tanulóra. A tanárnő határozottan cáfolja azt a szóbeszédet, miszerint csak jól tanuló és nem cigány származású gyerekeket akarnak látni iskolájukban - ezt a feltételezést kollégái nevében is viszszautasítja. Hozzáteszi: gondolkodnak alternatív tevékenységekben is, így már felvették a kapcsolatot a kazincbarcikai zeneművészeti iskolával, és felkértek egy birkózóedzőt a sportág oktatására.
A szakellátottság biztosított - szögezi le Papp Ilona -, s hely is lesz: két újabb tantermet a könyvtárból és a szertárból alakítanak ki a meglévők mellé. Számításaik szerint hetven fővel nyugodtan indíthatják a következő tanévet, mert az ekkora létszám után kapott normatíva fedezi a fenntartási költségeket. A támogatók által átutalt összegeket pedig fejlesztésre, eszközcserére költik.
Az iskolanyitás egyik nyertese Bubenkó Ferencné, akinek a három gyermeke közül kettő szeptemberben kezdi meg tanulmányait. Az ikrek megmenekülnek a buszozástól, a falu szép iskolaépülete pedig jó körülményeket biztosít a tanulásukhoz, mondja az asszony, megemlítve, hogy a helybeli szülők közül többen részt vettek a tisztasági festés utáni takarításban.
A Perkupa központú körjegyzőség vezetője, Vécsei Vilmos két éve még az iskola bezárásánál bábáskodott, most pedig a nyitásnál teszi ugyanezt. Mint mondja, örül, hogy a szép épületet újra gyerekek veszik birtokba.
Így gondolja ezt Szávuj Sándor, a szendrői cigány kisebbségi önkormányzat elnöke is. A roma vezető az elsők között tájékozódott Papp Ilonától a szögligeti lehetőségekről, és azt a megnyugtató választ kapta, hogy minden jelentkezőt várnak az új intézménybe.