Ellentmondó viharjelzések - zárt körben
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság ügyeletének nincs mentsége arra, hogy csak órákkal az augusztus 20-i vihar kitörése után olvasták el az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) legmagasabb, piros fokozatú riasztását (amiért fel is mondtak a vétkes alkalmazottnak), továbbra is megválaszolatlan azonban az a kérdés: mi történt volna akkor, ha az ügyeletes lelkiismeretesen teszi a dolgát? Mint arról már beszámoltunk, az OMSZ ügyeletese vasárnap reggel 9 óra 45 perctől folyamatosan küldött üzenetekben tájékoztatta a katasztrófavédelmi főügyeletet az országon végigvonuló zivatarvonalról. Az adatokat nem hagyományos módon, e-mailben, hanem előbb az e célra rendszeresített Marathon Globe információs rendszeren keresztül küldték el, majd a hírt később faxon is megerősítették.
A Népszabadság megszerezte a meteorológiai előrejelzések zárt továbbítására kifejlesztett Marathon augusztus 20-i hírforgalmának kivonatát, amely az OMSZ-től a katasztrófavédelemhez küldött riasztásokat tartalmazza. Az olvasóra bízzuk annak eldöntését, mennyire volt pontos és vészjósló az előrejelzés. Különösen annak ismeretében lehet ez érdekes, hogy a tavalyi pusztító viharok után, amikor kis patakok váltak percek alatt megáradt folyókká és döntöttek romba lakóházakat, hidakat, mostak el utakat, a kormány számítógépek és szoftverek vásárlására több tízmillió forint többlettámogatást adott a meteorológiai szolgálatnak arra, hogy a korábbiakhoz képest pontosabb előrejelzéseket készíthessen. Erre - mármint a pontosabb előrejelzések adására - kormányrendelet is kötelezi a szolgálatot.
Egy nevének mellőzését kérő katasztrófavédelmi illetékes szerint a meteorológia általános, egy-egy régióra kiterjedő előrejelzése alapján valószínűleg egyetlen ügyeletes sem kezdeményezett volna rendkívüli intézkedéseket feletteseinél. Már csak azért sem, mert gyakran előfordul, hogy a meteorológia más tartalmú riasztást küld szét partnereinek a Marathon-rendszeren keresztül, mint amilyen jelzéseket saját honlapján közzétesz. A két rendszer jelzései közti zavaró eltérésekre augusztus 23-án külön levélben hívta fel az OKF a meteorológiai szolgálat elnökhelyettesének a figyelmét. Két nappal az öt ember halálát okozó budapesti vihar után ugyanis a szolgálat saját honlapján csak egy, míg a Marathon-rendszeren keresztül négy régióra küldött ki piros fokozatú riasztást.