Hamis hírek terjesztése a vád

Kémkedéssel, információ törvénytelen továbbításával és hamis hírek terjesztésével vádolják Szudánban Paul Salopeket. A Chicago Tribune munkatársa a National Geographic magazin számára a Száhel-övezetről készülő cikkén dolgozott, amikor augusztus 6-án tolmácsával és sofőrjével együtt őrizetbe vették. Arról a területről készítette beszámolóját, amely a elsivatagosodással küzd Észak-Afrika szavannás részén. A két csádi állampolgárságú férfi ellen szintén vádat emelnek. A 44 éves riporter kétszer kapott Pulitzer-díjat: 1998-ban az emberi génekről, 2001-ben Afrikáról írt cikkeivel érdemelte ki a legmagasabb szakmai elismerést. Szudánban hetekig tartották tizenöt másik rabbal összezárva egy vécé és folyóvíz nélküli cellában. Végül amerikai diplomaták és politikusok közbenjárására javítottak az elhelyezésén, de továbbra sem hajlandók szabadon engedni, szeptember 10-re tűzték ki a tárgyalását.

Salopek legnagyobb bűne alighanem az, hogy a szudáni kormány tilalmát megszegve Darfur tartományba utazott. Washington szerint itt népirtás folyik - a szudáni kormányerők által támogatott milíciák megpróbálják elüldözni a lakosságot és ehhez a gyilkosságtól, illetve a módszeres nemi erőszaktól sem riadnak vissza. Az egyik helyi lap, Salopek nevének említése nélkül azt írta, hogy egy amerikai ellen vízum nélküli beutazás miatt indul eljárás.

A Chicago Tribune és a National Geographic vezető szerkesztői egyaránt cáfolták, hogy kollégájuk újságíráson kívül bármi mással foglalkozott volna Szudánban. A múlt héten két, hivatalos úton Szudánba látogató amerikai képviselő és az USA ideiglenes ügyvivője is meglátogatta Salopeket, aki bízik benne, hogy rövid időn belül hazatérhet. A riporter azonban a térség szakértői szerint könnyen az ENSZ-szankciók ellen küzdő szudáni kormány túszává válhat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.