Irán nukleáris és hadászati bejelentéseket tett
"A másik félnek előítéletek nélkül és jóhiszeműen vissza kell térnie a tárgyalóasztalhoz, hogy megoldást találjunk. Válaszoltunk az európaiak ajánlataira, és bebizonyítottuk, hogy a tárgyalás hívei vagyunk" - jelentette ki a szóvivő. Ezzel arra az ajánlatcsomagra utalt, amelyet három európai nagyhatalom tett júniusban Teheránnak arra az esetre, ha felhagyna urándúsító tevékenyégével, és amelyre Teherán a héten válaszolt. Kérdésre hozzátette, hogy országának a BT-határozattal kapcsolatos álláspontját is tartalmazza a héten átadott válasz.
Ennek tartalma azonban még nem ismert a világ nyilvánossága előtt.
Nem sokkal korábban Irán nukleáris főtárgyalója ismét kijelentette, hogy az ország nem hagy fel urándúsító tevékenységével.
A damaszkuszi látogatáson tartózkodó iráni külügyminiszter-helyettes pedig azt mondta: "Teljes mértékben együttműködünk a nemzetközi szervezetekkel, de úgy gondoljuk, hogy az urándúsítás felfüggesztése már a vörös vonalon túl van számunkra".
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa július 31-i határozatában tűzte ki az augusztus 31-i határidőt az urándúsítás felfüggesztésére.
Irán kipróbált egy tengeralattjáróról indítható, nagy hatótávolságú rakétát
Irán kipróbált egy tengeralattjáróról a felszín fölé indítható, nagy hatótávolságú, csúcssebességű rakétát a Perzsa-öbölben zajló nagyszabású hadgyakorlaton - jelentette az iráni állami televízió.
Külföldi szakértők szerint az ország rakétatechnológiájának nagy részét külföldről - főleg Oroszországtól és Kínától - szerezte be.
Az iráni hadseregben már rendszerbe állították a Sahab-3 típusú ballisztikus rakétát, amely nukleáris töltettel is fölszerelhető. Ennek fejlettebb változata akár 1930 kilométer távolságban is képes célba találni, vagyis el tudja érni Izraelt és a Közel-Keleten állomásozó amerikai erőket.
Irán könnyűvizes atomreaktor építésén dolgozik
Irán 360 megawattos könnyűvizes atomreaktor létrehozásán dolgozik - jelentette be vasárnap egy iráni illetékes.
"Jelenleg egy 360 megawattos könnyűvizes atomreaktoron dolgozunk, áramtermelési céllal, és reméljük, hogy teljes egészében hazai létesítmény lesz" - mondta az Iráni Atomenergia-ipari Szervezet alelnöke a közszolgálati televízióban. Arra nem tért ki, hogy mikor kezdenek hozzá az építkezéshez.
Iránban jelenleg egy ezer megawattos könnyűvizes atomreaktor épül a déli Busehrben, továbbá egy nehézvizes az ország középső részén, Arakban. Az orosz közreműködéssel készülő busehri várhatóan 2007-re, az araki 2009-re készül el.
A nehézvizes reaktorban, ellentétben a könnyűvizessel, működés közben plutónium keletkezik, amely katonai célra, azaz atomfegyver gyártásához is felhasználható.
A nagyhatalmak és az ENSZ Biztonsági Tanácsa azt követelik, hogy Teherán állítsa le a nehézvizes reaktor munkálatait, és függessze fel urándúsító tevékenységét. Ennek fejében könnyűvizes reaktorokkal látná el Iránt.
(MTI)