Bikavérfürdő Egerben?

Komoly versengés indult az egri borokat készítő pincészetek között. A tét az, hogy a jövőben ki profitál majd a külföldön is elismert bornak számító egri bikavér készítéséből és forgalmazásából.

Két táborra szakadtak az egri borokat készítő pincészetek. Furcsa módon mindkét érdekcsoport az egri bikavér hírnevének védelmét tűzte zászlajára. Az egyik táborba a helyi borászatok, a másikba pedig az Egerbe szőlőt, esetleg bort vásárolni járó nagy pincészetek tartoznak. Előbbiek azzal vádolják, s igyekeznek kiszorítani a nagyobb pincészeteket, hogy azok gyengébb minőségű, külföldön nagy mennyiségben piacra dobott boraikkal rontják az egri bikavér hírnevét. A nagy felvásárlók szerint ha ők nem készíthetnek ilyen bort, az eltűnik a fogyasztók zömének asztaláról, a helyben tevékenykedő pincék ugyanis nem tudják majd kielégíteni a keresletet.

A csatározás nem mostanság kezdődött, hiszen az elmúlt időszakban az egri hegyközségi tanács több olyan intézkedést is hozott, amelyek nem kedveztek a "kívülállóknak". Az egyik rendelkezés szerint például az egri nedűt értékesítés előtt egy évig kell tárolni. Ez különösen a nagy mennyiségben bort készítő pincéknek rengeteg forrását kötötte le. Később e rendelkezés kiegészült azzal az elvárással, hogy helyben kell tárolni a hegy levét. Mostanság viszont olyan hírek keringenek, hogy bikavér néven csak az Egerben palackozott bort nevezhetik majd. A borvidéket leginkább felvásárlóként látogató borászatoknak amellett, hogy helyi bortárolókat építettek ki, helyi palackozóba is be kellene fektetniük.

A szigorú intézkedések magyarázata, hogy a helyi borászok eredetvédetté szeretnék tenni a bikavért. Az utóbbi időben ugyanis néhány társaságnál bevett gyakorlattá vált, hogy az Egerben felvásárolt, majd palackozásra elszállított bor minőségét lerontva, olcsó, palackonként csak kétszáz forintba kerülő bikavérrel árasztották el a kül- és belföldi piacot - magyarázza Botos Attila, az Egervin Rt. vezérigazgatója. Szerinte ez a rendelkezés megakadályozná a minőségrontást. Az Egerben régóta bort vásároló társaság neve elhallgatását kérő képviselője szerint viszont ezzel a lépéssel eltűnne a bikavér a boltokból. A nagy felvásárlók kiszorításával nem lenne, aki megvásárolná a bikavérnek való szőlőt. A helyi pincészeteknek ugyanis legtöbbször saját ültetvényük van, így alig kell alapanyagot vásárolniuk. Kereslet híján pedig a kisebb termelők lehúzhatják a rolót. Ráadásul úgy hiába lesz jó híre az egri bikavérnek, ha nem tudunk eleget készíteni belőle - dohog a névtelenségbe burkolózó cégvezető.

Ugyancsak az egri szőlészek válságát említi egy másik nagy felvásárló, az egyébként badacsonyörsi székhelyű Varga Pincészet Rt. tulajdonosa. Varga Péter szerint azonban nem a nagy felvásárlók kiszorítása okoz bajt, hanem az, hogy a pincészetek egy része csak megkésve fizet az átvett és feldolgozott szőlőért. Szerinte a gazdák fele még a tavalyi termés ellenértékét se kapta meg, pedig néhány hét múlva már kezdődik az idei szüret. Varga úgy látja, a nem fizető borászatok ezzel árelőnyhöz jutnak, hiszen a bor előállítási költségének felét a szőlő ára adja. A lapunk által megkeresett egri borászatok közül több is - például az Egervin vagy a Dr. Wein illetékese - határozottan cáfolta Varga állításait. Előbbi társaság nem is vásárol szőlőt, csak bort, míg utóbbi folyamatosan fizet, ahogy a forgalma engedi. Gál Tiborné, a Gál Pincészet ügyvezetője elismerte: tartoznak ugyan a szőlő árával, ám ez bevett szokás minden borvidéken, hiszen legalább két év kell ahhoz, mire a szőlőből jó áron eladható bort tudnak készíteni.

Tarsoly József egri hegybíró máshogy fogalmaz: szerinte máris megkezdődött a csatározás az alapanyagért. Idén ugyanis kevés, de jó minőségű szőlő terem Egerben, amelyet a tavalyinál 20-30 százalékkal drágábban lehet majd eladni. Ilyen piaci helyzetben pedig cseppet sem mellékes, végül melyik borászat tudja elnyerni a termelők bizalmát.

Az egri borvidék Thummerer-borászatának muzeális nedűit őrző pincéje
Az egri borvidék Thummerer-borászatának muzeális nedûit õrzõ pincéje
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.