Veres: Magyarország 2011-2013 között csatlakozhat az euróhoz
A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a konvergenciaprogram vitaanyagát hitelesíti, hogy azt a jegybankkal egyeztetve állították össze. A lényegi számítások megegyeznek az MNB számításaival - tette hozzá.
A pénzügyminiszter szerint a hitelességet tükrözi az is, hogy az elemzők is megvalósíthatónak tartják a programot és ez konzervatív számításokon alapul. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az ERM II. árfolyamrendszerhez még a maastrichti kritériumok teljesítése előtt csatlakozhat az ország abban az esetben, ha a 2007-es költségvetését sikeresen teljesítette, és van elfogadott 2008-as költségvetése. További feltétel, hogy ezek alapján a gazdasági mutatók közelítsenek a kritériumokhoz. Hozzátette, hogy a kormány által csütörtökön tárgyalt konvergencia program vitaanyagban dátum nem szerepel, ám az abban foglalt számok reális lehetőséget biztosítanak a 2007-2009 közötti ERM II.-csatlakozásra.
Érdemi változtatás nincs a korábban megjelent vitaanyaghoz képest
A pénzügyminiszter megerősítette: a részletekben a program jövő heti véglegesítéséig történhet változás, ám a kormány elkötelezett a kijelölt pálya megvalósíthatóságának biztosítása mellett. Elmondta, hogy a kormánynak nincs a nyugdíjkorhatár emelésére vonatkozó javaslata, ám hozzátette: ezzel a kérdéssel a jövőben foglalkozni kell. Közölte: a kormány eddig arról döntött, hogy a korkedvezményes nyugdíjba vonulás feltételeit kell felülvizsgálni.
A konvergencia program árfolyamra gyakorolt hatását illetően a pénzügyminiszter azt mondta: meggyőződése, hogy a részletek megismerése után a piac pozitívan fog reagálni. Ebből ugyanis kiderül, hogy az államháztartás szempontjából kritikus területek mindegyikén változást irányoz elő a program - tette hozzá. Nem szerepelnek a konvergencia program jelenlegi tervezetében konkrét egészségügyi lépések, így a vizitdíj bevezetése sem, ezekről ugyanis a kormány augusztus 31-i ülésén dönt majd. Az oktatás területéről a pénzügyminiszter a költségvetés által finanszírozott keretszám belső átalakítását emelte ki.
Említést tett az ártámogatási rendszer tervezett megváltoztatásáról is. Ismertette: a költségvetés évente több mint 700 milliárd forintot, a GDP 2-3 százalékát fordítja ártámogatásokra. Változás várható ezért a közlekedés, a gyógyszer és a gázár támogatás rendszerében is. Utóbbiról a pénzügyminiszter azt mondta: a jövőben nem haladhatja meg a bányajáradékból befolyt összeg plusz 30 milliárd forintot, és kompenzáció csak szociális alapon adható.
Az MDF távol maradására az ötpártira tervezett egyeztetésről Veres János hangsúlyozta, hogy az egyensúlyteremtő program kialakításakor és megvalósításakor számolni kell a "társadalmi veszteségekkel" is. "Értem a szakszervezetek álláspontját, de szakmailag vitában vagyok vele" - mondta a szakszervezeti véleményeket firtató kérdésre. Hozzátette: a vita arról szól: lehet-e úgy egyensúlyt teremteni, hogy az elmúlt évek GDP-növekedését lényegesen meghaladó jövedelemnövekedés megmarad.
A pénzügyminiszter szerint csak úgy lehet egyensúlyt teremteni, ha csökkennek a reáljövedelmek. A mostani program szerint a 2007-es csökkenés után szinten maradnak, illetve ezt követően ismét növekedni fognak a reáljövedelmek Magyarországon - hangsúlyozta a miniszter.
(MTI)