Tudósok bírálják a verespataki tervet

Súlyos bírálatokkal illeti a verespataki aranybányatervet és annak környezeti hatástanulmányát egy független román és külföldi tudósok által készített, csaknem 300 oldalas jelentés. A jelentés bevezetőjében Ionel Haiduc, a Román Akadémia elnöke fejti ki ellenkezését a projekttel kapcsolatban.

A jelentést tegnap délben Bukarestben, a Román Akadémiai Könyvtárban mutatták be. Mircea Sandulescu akadémikus, a tudóstestület egyik tekintélyes alakja elmondta: Verespatak tönkretétele a tervezett felszíni aranybánya révén valóságos merénylet.

Robert E. Moran amerikai hidrogeológus, aki több hasonló tervet véleményezett már világszerte, rámutatott: a tervet szorgalmazó Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai-román cég által készíttetett 4500 oldalas hatástanulmány általánosságokat tartalmaz, s miközben azt hangsúlyozza, hogy Verespatak jelenleg súlyosan szennyezett terület, ezt egyetlen konkrét, elemzésből származó adattal sem támasztja alá.

Így a kivitelezés során vagy azt követően soha nem lehet majd megállapítani, hogy a projekt ártott, avagy használt-e a térségnek. Emellett az amerikai szakember több szigorú bírálatot is megfogalmazott az Aranyos folyóból történő vízhasználattal és a tervezett ciánhasználattal kapcsolatban. Úgy vélte, a tanulmány elfogulatlansága megkérdőjelezhető, hiszen azt olyan szakemberek készítették, akiket a Rosia Montana Gold Corporation fizetett.

A mintegy 2000 éves régészeti és kulturális örökség megsemmisítése ellen Horia Ciugudean neves román régész és Sorana Olaru Zainescu román szociológus foglalt állást, a ciános technológiának a térség élővilágára gyakorolt várható hatását pedig a brit John Akeroyd és Andrew Jones botanikusok, a svájci Andreas Erhardt biológus, illetve a magyar Szabó József ornitológus elemezte.

Renate Weber, a romániai Nyílt Társadalom Alapítvány elnöke szerint a hatástanulmány "két lejt érő" dokumentum, a román hatóságoknak pedig fel kell ébredniük, és a "verespataki bányászjárásnak" véget kell vetniük.

A tudósok jelentését tegnap benyújtották a román környezetvédelmi tárcához. A civil társadalmi tiltakozás a ma kezdődő háromnapos Fan Fest 2006 fesztivállal folytatódik Verespatakon, amelyen elsőrangú hazai és külföldi zenekarok lépnek fel.

Romániában a héten is folytatódtak a nyilvános fórumok a bányaprojektről. Ezeken rendszerint a terv támogatói (akiket egyesek szerint az RMGC fizet) és ellenzői hevesen vitáztak. A hétfői bukaresti fórum szinte verekedésbe torkollott, s csak kedd hajnalban ért véget, de a szerdai dévai vita visszafogottabb volt.

A verespataki bányatervről augusztus 28-án Szegeden, 29-én pedig Budapesten tartanak nyilvános meghallgatást.

A fórumokon feltett kérdéseket a román szaktárca gyűjti be, s azokra az RMGC-nek írásban kell majd válaszolnia. A válaszokat csatolják a környezeti hatástanulmányhoz, s az egész dokumentáció birtokában egy bukaresti tárcaközi bizottságnak kell majd döntenie, hogy jóváhagyják-e a projektet.

Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter 2004. nyári látogatása a bányánál - érkezik a konvoj
Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter 2004. nyári látogatása a bányánál - érkezik a konvoj
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.