Bulgária: visszaszámlálás remegő térdekkel
A következő időszakban legalább hatezren adnak beszámolót maguk és családjuk vagyonáról. A jogszabályt a nemzetközi sajtó szűkszavúan értékelte, de annyit mindenesetre megjegyeztek: erős nyomás van a szófiai kormányzaton, hogy minél gyorsabban és látványosabban teljesítse az Európai Bizottság igényét. Elsősorban a bűnözés és a korrupció visszaszorítását kívánja Brüsszel.
A hivatalos és teljes belépésig fél évnél kevesebb maradt, s minden olyan jelre, amely a 2007. január elsejei dátummal kapcsolatos, Szófiában érthető idegességgel reagálnak. Például arra, hogy Nagy-Britannia a bolgár (és velük a román) munkaerő elől lezárná a határokat, vagy hogy a Guardian azt írta: a németek akarják megtorpedózni a két kelet-balkáni állam belépését.
Ha viszont valami kedves szó hallatszik Brüsszel felől, arra megkönnyebbült sóhajjal reagálnak. Így például Frattini bővítési biztosnak arra a lendületes kijelentésére, amellyel a bolgár belépési előkészületeket "sikersztorinak" mondta pár hete.
Az ország miniszterelnöke azonban visszafogottabb. Szergej Sztanisev a heti kabinetülés határozatát kommentálva azt mondta: országának még erőfeszítéseket kell tennie azért, hogy megközelítse az európai szinteket az életminőség, az egészségügyi ellátás és az oktatás terén is. A gazdasági fejlettség szintje ismert. A munkanélküliség most rekordmélypontra, 8,6-re süllyedt. Ez ugyan még elég súlyos, de - lelkendeztek a híradók - már nincs olyan távol az európaitól. Sztanisev szerint az ország versenyképességét a munkaerő képzetlensége is nehezíti.
A belső kritikákat a bolgár közvélemény érezhetően könnyebben viseli el, mint a kívülről érkezőket. Igaz, a szélesebben értelmezett Nyugat képe a tagjelöltekről többnyire sztereotípiákra épít. A medvetáncoltatók rabságából kiszabadított talpas hamarabb bekerül az újságba, mint egy kiváló opera-előadás, s a gazdasági növekedés és a pénzügyi stabilitás sem annyira érdekes, mint a cigánytelepek megrendítő nyomora.
A gazdaságot a korábbi brutális megszorító csomagok és a költekezés leállítása stabilizálta, ezzel lett az ország már-már euróképes. A leva már évek óta együtt mozog a közös európai pénzzel, nominálisan a hajdani német márkának felel meg.
Apropó, euró! Január elsejétől a cirill ábécé Európa harmadik hivatalos írásmódja lesz, és felkerülhet az euróra is. Egyelőre az a gond Bulgáriában, hogy a helynevek latin betűs átírását egységesítsék. És még valami: január elsejével bekerül az unióba vagy nyolcszázezer muzulmán török is. Mondhatni, a spájzban lesznek.
Igaz, egy bolgár bíróság épp most tiltotta meg a vallásos diáklányoknak, hogy fejüket kendőbe csavarva járjanak iskolába. Ebben az ügyben fellebbeztek a strasbourgi emberjogi bírósághoz.