Amerikai lap szerint az USA "bűnrészes" Irán atomfejlesztéseiben

Az Egyesült Államok "bűnrészes" abban, hogy Irán atomfegyver készítését célzó fejlesztéseket folytathat, Teherán ugyanis Amerikától kapta egyik legfontosabb kutatóreaktorát - írta a drudgereport internetes hírportál csütörtökön a Sun-Sentinel című floridai újság alapján.

Az egyik legfontosabb iráni nukleáris létesítmény, ahol az iráni szakemberek atombomba kifejlesztésével kapcsolatos kísérleteket végeztek, Teherán központjában, egy kupolatetős épületben található. Az iráni atomdosszié alig ismert mozaikja ez a reaktor, amelyet az Egyesült Államok hidegháborús stratégiája részeként még az 1960-as években adott Iránnak. Washington négy évtizede nemcsak a máig működő reaktort küldte, hanem az atomfegyver előállításához szükséges magas dúsítási fokú urániummal is ellátta Iránt.

A dél-floridai lap emlékeztet: a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) nem talált bizonyítékot arra, hogy Irán atombombát épít. Az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezete ugyanakkor megállapította, hogy a perzsa állam több alkalommal eltitkolta nukleáris kutatásait az ellenőrök elől. E titkos kutatások egy része éppen a teheráni amerikai reaktorban zajlott - írta a Sun-Sentinel. Bár washingtoni koránytisztviselők többször bizonyítékként emlegették a teheráni kutatásokat arra, hogy Irán bomba előállítására törekszik, a nyilvánosság előtt azt soha nem említették, hogy ezek a kutatások egy amerikai reaktorban történtek.

Az Egyesült Államok a reaktorral az iráni sahot akarta megerősíteni, aki az egykori Szovjetunió ellenségei közé tartozott. Az 1979-es iszlám forradalom megdöntötte a sah hatalmát, a reaktor azonban ott maradt, arra emlékeztetve, hogy egy mai szövetséges holnapra ellenséggé válhat.
A lap szerint a reaktorhoz szállított és valószínűleg mostanáig ott található, már elhasznált magas dúsítású üzemanyag egyötöde annak, amennyi egy atombomba előállításához kell. Egyes szakértők szerint azonban más anyagokkal kombinálva is megépíthető a bomba.

A Sun-Sentinel megszólaltatott egy volt iráni szakértőt is, aki szerint a teheráni kutatóreaktor működtetését néhány éve még nagyfokú gondatlanság jellemezte, a gyengén képzett személyzet hozzá nem értése miatt következhetett be egy baleset 2001-ben. Jeffrey Lewisnak, a Harvard Egyetem leszerelési szakértőjének azonban meggyőződése, hogy Irán fontos nukleáris tevékenységeit eltitkolta a nemzetközi közösség elől, és ezek között volt egy urániumdúsító berendezés megépítése.

A dél-floridai újság értékelése szerint a teheráni reaktor olyan fontos szerepet játszik az iráni atomprogramban, hogy egy amerikai légitámadás esetén a legelső célpontok között lenne.(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.