Nem tréfa a fele sem

Az amerikai doppingellenes ügynökség, az USADA nyolc évre eltiltotta a versenyzéstől a 100 méteres síkfutás olimpiai címvédőjét, Justin Gatlint.

Az atléta gyakorlatilag alkut kötött. Elismerte, hogy szervezetében dopping volt, bár azt nem, hogy tudatosan szedett volna serkentő szert. Együttműködést ígért a további vizsgálathoz, cserébe jogot szerzett arra, hogy kérje büntetése megfelezését. Ha az utóbbi lehetőség valósággá válik, a most 24 éves futó Pekingben akár meg is védheti olimpiai bajnokságát.

Gatlint társai eddig "Mr. Atlétikának" tartották, tréningpartnerei és vetélytársai most sorra meglepetésüknek és csalódottságuknak adnak hangot. A jamaicai Asafa Powell, aki pénteken másodszor is megfutotta a 9,77 másodperces világcsúcsot, ismét egyedüli rekorder: a Nemzetközi Atlétikai Szövetség visszavonta Gatlin májusban elért csúcsbeállításának hitelesítését. A sors iróniája, hogy amikor az illetékes bizottság elfogadta az eredményt, az USADA már két napja tudta, hogy a sportolónak az amerikai váltóbajnokságon leadott mintája pozitív lett. A labor és az amerikai szakszövetség azonban egyaránt azt hitte, hogy a másik tá-jékoztatja a nemzetközi szövetséget.

Gatlinnek egyébként már másodszor van szerencséje a doppinggal. Még egyetemista korában kétéves eltiltást kapott, amiért amfetamint találtak a vizeletében. Akkor sikeresen védekezett azzal, hogy a koncentráló-képesség hiánya miatt szedett gyógyszerben volt a hatóanyag, és ő csak abban vétkes, hogy az orvos által felírt gyógyszerről nem tájékoztatta az illetékeseket. Akkor egy évre mérsékelték eltiltását, egyben törölték a "fekete pontot", így mostani lebukása az elsőnek számít. A szabályok szerint a másodikért örökös eltiltás járna.

Asafa Powell különben a Gatlin doppingolásáról szóló első hírek nyomán azt mondta, hogy szerinte az atléták hatvan százaléka él tiltott szerekkel. - Én magam tiszta vagyok, s akár mindennap, a nap 24 órájában ellenőrizhetnek - jelentette ki.

A másik, az utóbbi hetekben doppingbotrányba keveredett amerikai híresség, a 2000-ben öt olimpiai érmet nyerő Marion Jones - Gatlinnel ellentétben - kitart ártatlansága mel-lett. A futónő szervezetében EPO nyomait mutatták ki, ami szakértők szerint ostobaságra vagy hibára vall. A vérdopping ugyanis néhány nap alatt nyom nélkül kiürül, ezért nem érdemes közvetlenül egy kisebb je-lentőségű verseny előtt alkalmazni. A harmincéves Jones számára az eltiltás a karrierje végét jelentené. Ő a doppinglabor hibájára hivatkozik, ám körülötte az évek során feltűnően nagy számban hullottak fejek: doppinggal való visszaélések miatt sorra lebukott a férje, az élettársa és az edzője is.

Mellesleg, az amerikai olimpiai bizottság Gatlin edzőjét, Trevor Grahamet is már korábban kitiltotta a felügyelete alatt álló létesítményekből, mert a tréner több sportolója megbukott az ellenőrzéseken. Gatlin olimpiai indulásának az lehet az ára, ha vallomást tesz Grahamre. A másik lehetőség a nyolcéves eltiltás megfelezésére, ha bizonyítani tudja, hogy - micsoda véletlen! - másodszor is akaratán kívül szedett doppingszert.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.