A libanoni háború Teheránnak kedvez?
A lap törékeny koalíciónak nevezte azt a hatalmi együttműködést, amely Irán nukleáris törekvéseinek letörésére jött létre. Condoleezza Rice külügyminiszter számára különösen nehéz feladat lesz megőrizni az egyetértést, amire azért van szükség, mert az ENSZ 15 tagú Biztonsági Tanácsának kell majd döntenie a büntetőintézkedésekről.
A BT két állandó tagja, Oroszország és Kína, amelynek szoros gazdasági érdekei fűződnek Iránhoz, eddig sem a szankciók nyers nyelvén akart tárgyalni. Teherán megbüntetése azért is nehéz ügy és visszafelé sülhet el, mert az iráni energiaszektornak kárt okozó esetleges szankciók az olajárak emelkedését idézhetik elő, ami a Nyugatnak sem volna előnyös.
A BT-t, különösen a libanoni viszály után, nehéz lesz rábírni a közös fellépésre, a testület kisebb, nem állandó tagjai közül ugyanis többen felháborodtak azon, ahogy Washington a krízist kezelte. Szavazatukkal Oroszország és Kína mögé állhatnak.
A The New York Times arra is felhívja a figyelmet, hogy az európai diplomaták "a szankciók lefelé hajló spiráljától" tartanak. Félnek, hogy a kilátásba helyezett büntetések hatás nélkül maradnak, és Irak, Afganisztán, valamint Libanon után nem kívánnak egy negyedik háborút.
A liberális lap úgy fogalmazott, hogy a három, lényegében megoldatlanul maradt válsághelyzet után Irán ellen fellépni erőt próbáló kihívás lesz a világ vezetői számára.
(MTI)