Magyar Olimpiai Burleszk
Az ügy távolabbi előzménye (már persze azon túl, hogy Schmitt Pál nem mondott le két évvel ezelőtt, az öt doppingesetet hozó athéni játékok után): júliusban aláírásgyűjtés kezdődött a Fidesz alelnökeként is tevékenykedő vezető leváltásáért, s az augusztus 7-i, rendkívüli elnökségi ülés nagyjából tíz percig titkos záradékaként Schmitt írásba is adta, hogy távozik. Ennek fejében azonban azt kérte, hadd várjon december 9-ig a bejelentéssel. A napról napra kaotikusabb helyzetben a tagok egy része nem érte be ennyivel, s közgyűlés összehívását kezdeményezte szeptember másodikára (vagyis az önkormányzati választások előtti időszakra), majd Schmitt tegnap - váratlan fordulatként - maga állt a rendkívüli tanácskozásért lobbizók élére: ő október 14-re (azaz a választásokat követő periódusra) javasolta összetrombitálni a testületet.
"Öntsünk tiszta vizet a pohárba!" - kívánja Schmitt a MOB honlapján közzétett írásában, melyben emlékeztet arra: a tagság egy része elégedetlen az augusztus 7-i rendkívüli elnökségi ülés után nyilvánosságra hozott állásfoglalással, mivel egymásnak ellentmondó hírek szivárogtak ki, lemond-e posztjáról vagy sem. Schmitt Pál nehezményezi, hogy "néhányan a megállapodás után is újult aláírásgyűjtésbe kezdtek olyan tartalommal, amelyben már nem a politikai szerepvállalásom, hanem a társadalmi munkában végzett MOB-vezetői munkám mennyisége és minősége lett megkérdőjelezve. E mellett már magam sem mehetek el szó nélkül."
Alig bő órával később Gyárfás Tamás MOB-alelnök, a Magyar Úszó Szövetség elnöke, a Schmitt távozását kezdeményező tíz elnökségi tag egyike arról tájékoztatta az MTI-t: tudomásul veszi, ha "a MOB és a magyar sport érdekeit az szolgálja, hogy a jelen állapotokat konzerváljuk." E kijelentés előzménye alighanem az, hogy hétfőn tizenkét korábbi és jelenlegi úszó (mások mellett Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás) Schmitt maradása érdekében intézett levelet az Olimpiai Bajnokok Klubjához.
Gyárfás elmondta: tegnap délelőtt Csötönyi Sándor, a MOB elnökségi tagja az irodájába invitálta őt és Schmittet, de a korábban érkező MOB-elnök éppen akkor távozott az ökölvívók első emberének szobájából, amikor ő belépett oda. Csötönyi szerint Schmitt azt hangsúlyozta, hogy a támogatottsága változatlanul jelentős.
"Az elmúlt napokban történtek arra utalnak, hogy a kialakult vita mindinkább a MOB egységének megbomlásához vezet - közölte Gyárfás. - A magam részéről mindeddig azért ösztönöztem a változást, hogy a MOB mindenki szemében pártsemleges legyen, gazdaságosabban tevékenykedhessen. Úgy gondoltam, hogy a tizenhét év óta elnök Schmitt Pál örökös tiszteletbeli elnökként, NOB-tagként ennek érdekében változatlanul sokat tehet. Látva azonban a növekvő szembenállást, szembesülnöm kell azzal, hogy a magyar sport számos nagy egyénisége nem akarja a változást. Nem szándékom, hogy az egyik tábor kis vagy nagy különbséggel a másik fölébe kerekedjen."
Miközben az augusztusi ülésen Schmitt leváltását szorgalmazó elnökségi tagokat kora délután nem lehetett elérni (mint később megtudtuk, éppen közös megbeszélést tartottak), a másik tábort erősítő Gémesi György MOB-alelnök tőlünk értesült a fejleményekről. "Az új helyzetről tájékozódnom kell, mielőtt értékelem azt, az eddig történtekről azonban megvan a véleményem - közölte érdeklődésünkre. - Mivel az elnökségi tagok valamelyike megszegte az augusztusi megállapodást, egyetértek Schmitt Pállal abban, hogy ne várjunk decemberig az ügy lezárásával. Ugyanakkor a MOB-tagok egy része által javasolt szeptemberi dátumot túlzottan korainak tartom a közgyűlés megtartására, két okból is: részint, mert előbb az elnökség köreiben kellene rendet rakni, részint pedig azért, mert a közgyűlés nyilvánvalóan az önkormányzati választások kampánytémájává válna. Hogy mást ne mondjak, magam is polgármesteri székre pályázom, s az olimpiai bizottság küldöttei közül további tizenöt-húsz hasonló cipőben jár."
Másképp látja a kialakult szituációt a "tízek" egyike, Sinka László. A kézilabda-szövetség főtitkára a következőket mondta lapunknak: "Meglep az elnök úr mostani lépése, hiszen a legutóbbi ülésen az egész testület konszenzusra jutott. A keddi fejlemények után az az érzésem: ahelyett, hogy nyugvópontra kerülne az ügy, mindinkább eszkalálódik. Az lenne a helyes, ha a jövőben bölcsebb és megfontoltabb, a sportolók érdekeit szem előtt tartó döntések születnének. Hangsúlyozom, a versenyzők érdekében, s nem az ő belerángatásukkal."
Ami a dolog lényegi részét illeti: bármi áll is a háttérben, értesülésünk szerint már öszszegyűlt a szeptemberi rendkívüli közgyűléshez szükséges ötvenöt aláírás, s a dokumentumot csütörtökig eljuttatják a tanácskozás összehívására jogosult Schmitt Pálhoz. Az alapszabály értelmében az elnöknek nincs mérlegelési joga, a közgyűlést tizenöt napon belül meg kell tartani. Nincs lehetőség tehát későbbi dátum kijelölésére, az október 14-i időpont "esélytelen".