Nem csemegézünk, minden fogást megrendelünk

Az év végén záruló AVOP és NVT keretében megkötött szerződések alapján a kifizetéseket jövőre már az európai mezőgazdasági és vidékfejlesztési alap (EMVA) alapján kidolgozásra kerülő Új Magyarország vidékfejlesztési programból finanszírozzák, az új pályázatokat pedig 2007 áprilisától írják ki - nyilatkozta lapunknak Ficsor Ádám, a földművelésügyi tárca szakállamtitkára.

- Jelentős átalakulás előtt állnak az uniós vidékfejlesztési programok. Mi szűnik meg
az idén, és jövőre mi indul helyette?

- Jelenleg három uniós társfinanszírozási vidékfejlesztési program fut, ebből az előcsatlakozási SAPARD már az elszámolási szakaszban jár, ott a támogatott projektek meg is valósultak. A jelenleg is nyitott programok az agrár- és vidékfejlesztési operatív program (AVOP) és a nemzeti vidékfejlesztési terv (NVT). Mivel a három évre rendelkezésre álló keretösszeg - az AVOP esetében 105 milliárd forint, az NVT-nél 190 milliárd forint - nagy részét már lekötötték, így csupán néhány pályázatra lehet jelentkezni.

- Mi történik, ha nem fogy el a felhasználható uniós pénz?

- Azon dolgozunk, hogy a keret száz százalékát lekössük, ugyanakkor már 98 százalék körüli pénzfelhasználással is elégedettek lehetünk, hiszen az uniós államokban sok helyen a 90 százalékot is alig éri el ez a mutató. Ez azért van így, mert az egyes támogatott programokban nagyon eltérőek az unió által megszabott pályázati feltételek: van, ami kedvez a magyar mezőgazdaság szereplőinek, más előírások viszont hátrányosak számunkra. Kiderült például, hogy az NVT-n belül meghirdetett állatjóléti beruházásokra alig van igénylő, mivel túl kicsi az az összeg, amelyre pályázni lehet. Ennek az oka az, hogy az átlagos nyugat-európai állattartó gazdaságok jóval kisebb méretűek a hazaiaknál, ezért Brüszszelben 25 ezer euróban maximalizálták az egy projekthez adható támogatás mértékét. Csakhogy Magyarországon ez a hat-hétmillió forintos támogatás csak kis léptékű fejlesztéseket tesz lehetővé, egy itthoni állattartó telep modernizálásához nemhogy tízmilliókra, inkább százmilliókra van szükség. Nem csoda, hogy nem tolongtak a pályázók. Éppen ezért az unió engedélyével átcsoportosítottuk a pályázati pénzeket egyebek között az agrár-környezetgazdálkodási programra, amely iránt viszont óriási volt az érdeklődés: három év alatt 32 ezer gazdálkodó nyert a pályázaton, és ezáltal mintegy kétmillió hektáron újult meg a termelés.

- Ezeket a különbségeket nem lehetett előre látni?

- Az NVT összeállítása során még nem lehetett tudni, hogy az egyes jogcímekre konkrétan milyen feltételekkel lehet majd pályázni. Ennek lett az áldozata például az úgynevezett korai nyugdíjazási program, amely eredetileg még szerepelt az NVT-ben, ám annyira sok volt benne a kötöttség, hogy végül nem írtuk ki a pályázatot. A jogcím egyébként nem vész el, sokkal kedvezőbb kondíciókkal, gazdaságátadási támogatás néven az új vidékfejlesztési program keretében fogjuk kiírni, ami a 2007-2013-as időszakban a most készülő Új Magyarország vidékfejlesztési stratégiai terv alapján az uniós forrásokat biztosítja majd a hazai agrárberuházásokhoz.

- Mikor indulnak az új pályázatok?

- Az AVOP és az NVT pályázati szakasza 2006 végén lezárul, a támogatott projektek finanszírozása a vidékfejlesztési program keretei között folytatódik. Terveink szerint az új pályázatokat leghamarabb 2007 áprilisában fogjuk meghirdetni. A program évente mintegy 150 milliárd forint felhasználását biztosítja, azaz a következő években ötven százalékkal több agrártámogatáshoz juthatunk, mint eddig. Változtatunk viszont az eddigi stratégián. Eddig csak csemegéztünk az "étlapról", a jövőben viszont az "összes fogást" megrendeljük. Ez azt jelenti, hogy például az NVT-ben az unió által meghatározott mintegy tucatnyi jogcímből választottuk ki azt a hetet, amit Magyarországon meghirdettünk. Utólag nem cserélhettünk programokat, csupán a pályázati keretösszegek átcsoportosítására volt módunk. Az új vidékfejlesztési programban az összes lehetséges jogcímet kidolgozzuk majd, igaz, lesznek úgynevezett "nullás programok" is, amelyekre első körben csupán jelképes összeget különítünk el. Később, ha szükséges, módosítjuk a kereteket, hogy a leginkább keresett pályázatokra jusson a legtöbb pénz.

- Jövőre már mindenféle uniós agrártámogatás egyetlen kalapból érkezik. Nem okoz majd gondot, ha a gazdálkodók több jogcímen is ugyanabból az alapból pályáznak?

- Ez semmilyen problémát sem jelent, hiszen eddig is pályázhatott ugyanaz a gazdálkodó az AVOP-ra és az NVT-re is. Az AVOP elsősorban a beruházásokat támogatja, míg az NVT-ben inkább a jövedelempótló, kompenzációs, környezetvédelmi programok kaptak helyet. Az tény, hogy ugyanarra a beruházásra nem lehet többféle jogcímen uniós támogatást kérni, de az egy gazdaságon belüli különböző fejlesztésekhez minden további nélkül. Ha valaki például NVT-s támogatást nyert erdőtelepítéshez, attól még az AVOP-ból nyugodtan pályázhatott az erdejéhez vezető mezőgazdasági út kiépítésére, felújítására is. Ez az alapszabály a vidékfejlesztési programra is érvényes lesz. Terveink szerint a jövő év áprilisában kiírandó pályázatok között olyanok is lesznek, amelyeknek a nyertesei már 2007-ben hozzájuthatnak az első kifizetésekhez.

Egy gazdaságon belül különbözõ fejlesztésekhez több jogcímen is lehet  támogatást igényelni
Egy gazdaságon belül különbözõ fejlesztésekhez több jogcímen is lehet támogatást igényelni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.