A Washington Post bírálja Busht, mert nem beszél a polgárháborúról

Bírálta George Bush amerikai elnököt a The Washington Post, amiért nem hajlandó elismerni, hogy Irakban polgárháború dúl, és az eddigi amerikai politikán változtatni kell.

Bush előző nap közölte, hogy az amerikai csapatok mindaddig nem hagyják el Irakot, amíg ő elnök marad. Indoklása szerint az amerikai erők távozása felbátorítaná a terroristákat, és az Egyesült Államok biztonságának szavatolásához az iraki háborút sikerrel kell befejezni. Az elnök a sajtó ez irányú kérdésére úgy válaszolt: "Igen, sok mindent hallottam a polgárháborúról, természetesen én is aggasztónak találom a helyzetet".

A The Washington Post úgy fogalmaz, a kívülállónak értelmetlennek tűnhet a vita. A múlt hónapban mindenesetre 3500 polgári személyt öltek meg Irakban, s ezt lehet bárminek nevezni, a helyzet borzalmas voltán nem változtat.

Az újság Peter Galbraith volt amerikai diplomatát idézte, aki Bush sajtótájékoztatója után néhány órával a washingtoni Közel-Kelet Intézetben kifejtette: Irakban polgárháború zajlik, ahhoz hasonló, amilyen Libanont megosztotta a 70-es, 80-as években.

A külpolitikai szakíró "Irak vége" című új könyvével kapcsolatban korábban úgy nyilatkozott: a Bush-kormány azért nem hajlandó elismerni, hogy az iraki erőszakhullám polgárháború, mert ez egyenlő volna annak beismerésével, hogy Washington nem képes elérni az elnök által meghirdetett célt, az ott állomásozó amerikai csapatok segítségével az egységes és demokratikus Irak megteremtését.

A The Washington Post szerint az amerikai kormány tisztviselői zavarban vannak, amikor az iraki állapotokról kell fogalmazniuk. Donald Rumsfeld védelmi miniszter legutóbb azt mondta, Irakban "jelenleg még nincs klasszikus polgárháború", hozzátéve, "bizonyosan nem olyan, mint a mi polgárháborúnk volt".

Miközben Bush továbbra is azt ismétli, hogy az irakiak egységes országot akarnak, az amerikai sajtó stratégiaváltást követel. A Post is felhívja a figyelmet egyebek mellett arra, hogy a kurdok már "a másik Iraknak" hívják az általuk ellenőrzött országrészt.

Galbraith szerint az iraki kormány nem kormány és az iraki nemzet nem nemzet. A szakértő az Egyesült Államok számára egyetlen megoldást lát: a csapatkivonást. Ha ez megtörténik, szerinte véres tisztogatások fognak kezdődni a vegyes lakosságú területeken, főleg Bagdadban, amelyet a polgárháború kiterjedése követ majd. Vagyis ugyanaz, mint ami a csapatok ottléte mellett is zajlik, kegyetlen szektás mészárlások és polgárháború.


(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.