Szakszervezetek tiltakoznak az illetménytábla megszüntetése ellen
A közleményük szerint a kiszámítható és objektív előmeneteli illetményrendszer több évtizedes szakszervezeti harc eredménye, nem lehet ezt félredobva visszatérni az ötvenes-hatvanas évek szubjektív, osztogató bérezési rendszeréhez.
Az unió aggasztónak tartja, hogy a kormány nem ad teret az érdekegyeztetésnek. Érdekegyeztető tárgyalások helyett legfeljebb tájékoztatást tart, egyes ügyekben még azt sem, a szociális partnerek csak híresztelésekből értesülhetnek alapvető kérdésekről. Ha pedig van egyeztetés, a kormány rendre figyelmen kívül hagyja a szociális partnerek álláspontját.
Nem tartják elfogadhatónak az illetménytábla rendszer megszüntetésének indoklását. Álláspontjuk szerint ugyanis nem igaz, hogy a jelenlegi illetménytábla rendszer az egyenlősdit szolgálja. Az sem igaz, hogy nem ad lehetőséget az egyéni teljesítmények elismerésére.
Nem igaz az sem, hogy nem lehet különbséget tenni az azonos kondícióval rendelkezők között a többet teljesítők javára - húzza alá a közlemény.
Az illetménytábla csak bérminimumokat határoz meg, tehát lehet többet adni a többet teljesítőknek - mutatnak rá.
A törvény biztosítja a soron kívüli előreléptetést az illetményskálán, és lehetőség van címek és az ezzel járó címpótlékok adományozására, a rendkívüli, vagy kiemelkedő munka jutalmazására is.
Mindez viszont csak úgy lehetséges, ha elegendő pénz van a rendszerben - jegyzi meg a közlemény.
A szakszervezetek nem fogadják el, hogy a szükséges pénzügyi fedezet biztosítása helyett úgy kívánják a kiemelkedő teljesítményt honorálni, hogy az ehhez szükséges összeget másoktól veszik el.
Azt ugyanakkor elfogadják, hogy a jelenlegi illetménytábla rendszer nem tökéletes. Ezért azt javasolják a kormánynak, hogy a különböző megszüntetési, befagyasztási szándékok helyett az érdekegyeztetés keretében dolgozzák ki az illetménytáblák - a mai követelményeknek megfelelő, objektív alapokon nyugvó - módosítását. Olyan megoldást keresve, amely egyaránt megfelel a munkáltatói és munkavállalói érdekeknek.
Szükségesnek tartják, hogy a kormány garantálja az érdekegyeztetés eredményeként kialakított új illetménytábla rendszer pénzügyi fedezetét, adjon hosszú távú garanciát az előmenetelre.
(MTI)