Gyurcsány az ország előtt álló változásokról
Az Európai Unió Bizottsága tavaly decemberben arra kérte Magyarországot, hogy idén szeptemberben nyújtson be egy felülvizsgált konvergenciaprogramot, amelynek elkészítése a kormány feladata.
A konvergenciaprogram másfél fordulat, amelyben újrafogalmazódik a köz- és egyéni felelősség - állítja a kormányfő. Gazdasági értelemben egy jelentős fordulatnak, társadalmi értelemben pedig félfordulatnak nevezte a konvergenciaprogramot, amelyben újrafogalmazódik a közösségi és az egyéni felelősség és szerepvállalás is. Szerinte ez nem egyszerűen költségvetési kiigazítás, hanem meglehetősen széles gazdasági és társadalompolitikai fordulat.
Mint mondta, a programban határozottan testet ölt az a társadalompolitikai filozófia, hogy a kormánynak elsősorban fejlesztésre és a versenyben való sikeres részvételre kell erőforrásait koncentrálni. Ehhez a kormányfő szerint az állami és magánszektor együttműködését kell javítani.
A miniszterelnök a magasabb jövedelmezőség elérése érdekében elsősorban a magánkezdeményezések elfogadását, ösztönzését javasolta. Hozzátette: emellett Magyarországon további erőfeszítést kell tenni, hogy a normasértések országa helyett a normakövetés országa legyen.
Gyurcsány a sajtótájékoztatón indulatosan beszélt arról, hogy ártottak Magyarországnak és a kormánynak azok, akik kiszivárogtatták a konvergenciaprogram munkaanyagát és azok is, akik múlt héten nyilvánosságra hozták. Mint mondta, ezzel "megzavarták a piacokat, megzavarták az elemzőket".
Pillérek
"Szaknyelven szólva nem egyszerűen nominál konvergenciáról, egyes makrogazdasági mutatók megfeleléséről beszélünk, hanem arról, hogyan alakítható át az ország, hogy annak hétköznapi működése a legtöbb tekintetben megfeleljen a világ legfejlettebb országai működésének" - fogalmazott Gyurcsány.
A végső cél az, hogy a jövedelemtermelésben, a vállalkozások versenyképességében, a modern gazdasági szerkezetben, a reálbérek és reáljövedelmek alakulásában, a foglalkoztatásban és az állam által nyújtott szolgáltatások színvonalában Magyarország közelítsen a fejlett országokhoz - mondta a kormányfő, hangsúlyozva, hogy a felsorolt célokhoz rendel eszközöket a program.
Két pillérre épül a konvergenciaprogram: egyrészt a már megindult fejlesztéspolitikára támaszkodik, másrészt a reformokon alapuló tartós egyensúly megteremtésére - tette hozzá.
A kormányfő által vázolt konvergenciaprogram javaslat szerint jövőre az eredményszemléletű, ESA'95 szerinti, magánnyugdíj-pénztári korrekció nélkül számított GDP-arányos államháztartási hiány 6,8 százalék, 2008-ban 4,3 százalék, 2009-ben 3,2 százalék, 2010-ben 2,7 százalék, 2011-ben 2,2 százalék lesz.
A GDP-arányos államadósság - amelyben már nem szerepel semmiféle kedvezményes elszámolás - jövőre 71,5 százalékig, 2008-ban 72,7 százalékig emelkedik, majd ezután csökken: 2009-ben az adósságráta 70,8 százalék, 2010-ben 68-69 százalék, 2011-ben 65-67 százalék lesz.
A GDP növekedése a program szerint lelassul: jövőre 2,2 százalék, 2008-ban 2,6 százalék, 2009-ben 4,1 százalék, 2010-ben 4,3 százalék, 2011-ben 4,6 százalék lesz.
A beruházások jövőre 2,1 százalékkal, 2008-ban 3,7 százalékkal, 2009-ben 7 százalékkal emelkednek, míg a lakossági fogyasztás előrejelzései 2007-től: mínusz 0,9 százalék, nulla növekedés, majd 2008-ban 1,5 százalékos, 2009-ben pedig 2,6 százalékos fogyasztási többlet - ismertette az elkészített grafikon alapján Gyurcsány.
Nyugdíjügyben nincs közvetlenül ható egyensúlyteremtési szándék
"Nyugdíjügybennincsen semmilyen közvetlenül ható egyensúlyteremtési szándék, hiszen arendszer egészében történő bármilyen módosítás csak hosszú távúhatással jár" - közölte Gyurcsány. Hozzátette: a nyugdíjrendszer két legfontosabbeleméről, a nyugdíjkorhatárról és az indexálás kérdéséről 2006 másodikfelében hosszú szakmai és az érdekképviseletekkel történő egyeztetésután döntenek.
Az Idősügyi Tanács tagjai a miniszterelnök tájékoztatását követően támogatásukról biztosították a konvergenciaprogramot - közölte a szociális és munkaügyi miniszter.
Fidesz: Gyurcsány kezdi megérteni, hogy baj van
Úgy tűnik Gyurcsány Ferenc kezdi megérteni, hogy baj van, de még mindig nem őszinte - összegezte a Fidesz álláspontját Varga Mihály alelnök.
Gyurcsány először vállalta a felelősséget a konvergenciaprogramért, valamint bemutatott egy menetrendet. Ugyanakkor nem őszinte, hiszen a múlt pénteken a sajtóban megjelentekhez képest új számokat közölt az államadósságról, és nem szólt arról, hogyan érinti a program az életszínvonal, a reálbérek, a fogyasztás és a nyugdíjak alakulását - fejtette ki a Fidesz alelnöke sajtótájékoztatóján.
Varga Mihály kijelentette: a kormányfő által ismertetett anyagból a 2015-ös euróbevezetési céldátum bontakozik ki.
(forrás: MTI)