Erdélyi magyar lapok a viharról és Demszky kijelentéseiről
A Bukarestben megjelenő napilap felelős szerkesztője, Salamon Márton László írásában emlékeztet: a hétvégén Budapest főpolgármestere a magyarországi önkormányzati választási kampányban arra buzdította a határon túli magyarokat, hogy minél többen menjenek dolgozni a magyar fővárosba, vállalkozzanak ott, és vigyék oda családjaikat.
Az újságíró megállapította: "ha engednénk a miszticizmus csábításának, égi jelnek is nevezhetnénk az augusztus 20-i tűzijáték alatt kitört pusztító vihart". Ez a jel pedig szerinte arra kell figyelmeztessen, hogy "a határon túli magyarokat kampánycélokra használni megbocsáthatatlan bűn" - állapítja meg az ÚMSZ felelős szerkesztője.
A vihar másnapján a Krónika című napilap is kommentárt szentelt Demszky kijelentésének. Csinta Samu, a lap főszerkesztője kétségbe vonta a buzdítás őszinteségét megállapítva, hogy "a sok ellenkező előjelű, egyértelműen elutasító megnyilvánulás után kérdés, ki hisz ma már a hasonló szavakban". Ugyanis a cikkíró szerint "az átlagosan tájékozott, arccal Budapestnek élő erdélyi magyar tudja, hogy az évente épülő több ezer budapesti lakás nem az ő pálya- és életkezdő zsebére szabott".
A Krónika főszerkesztője szerint többféleképpen magyarázható a főpolgármester kijelentése. Az egyértelműen jelentkező magyarországi munkaerőhiányt a közös nyelv által könnyebben asszimilálható határon túli magyarral pótolható legkönnyebben, de ezen kívül magyarázatként szolgálhat még az a hivatalosan soha be nem vallott nézet is - véli a szerző -, miszerint a kontrolláltan, szinte egyedenként befogadott magyart nagyobb eséllyel lehet megszabadítani otthonról hozott "téveszméitől" - írja a Krónika.
A romániai lapok kedden kivétel nélkül beszámolnak a budapesti orkánszerű viharról, amelynek során három román állampolgár, köztük egy kolozs megyei házaspár életét vesztette. Az ÚMSZ szerint a házaspár több mint öt éve dolgozott vendégmunkásként Magyarországon, bejárónőként és asztalosként keresték kenyerüket. Az Evenimentul Zilei című napilap szerint a nő a katasztrófa előtt bő egy órával hívta fel Erdélyben élő testvérét, akivel elragadtatva közölte, milyen nagy tömeg gyülekezik a tűzijátékra, és milyen ragyogó kilátást biztosít számukra az a dunai hajó, amelyről később a vízbe estek. (MTI)