Vihar a vihar után
A felhőszakadás anyagi kára is jelentős, hiszen több ház tetőzete renoválásra szorul, életveszélyessé vált a Március 15. téren álló katolikus templom, megsérült a várbeli Sándor-palota, rengeteg a kidőlt fa, utakat lepett el a víz és a törmelék, sok az elázott pince, az összetört hajó, néhol az áramszolgáltatás is szünetelt. A helyreállítás napokat vesz még igénybe.
Tovább tart majd a vizsgálat, amely magyarázatot és talán felelőst is talál az ünnepen bekövetkezett tragédiára. Tegnap sokan és sokféleképpen kommentálták, hogy mi történt, s hogy mindezt meg lehetett volna-e előzni. Több meteorológus jelzett vasárnapra rossz időt, a hírek azonban csak részben jutottak el az illetékesekhez, akik hétfőn nyilatkozatpárbajba kezdtek, hogy kinek lett volna joga leállítani a tűzijátékot. Előkerültek rendeletek, jogszabályok, s bár a két kis párt (SZDSZ, MDF) szerint gusztustalan a tragikus eseményből politikai tőkét kovácsolni, a Fidesz és a KDNP mind a Miniszterelnöki Hivatalt, mind a főváros vezetését felelősnek tartja, sőt az átszervezések nyomán kialakult hatásköri bizonytalanságokat is az okok közé sorolják. Úgy tűnik, hogy a Közép-Magyarországot fenyegető égszakadás hírét senki nem vette eléggé komolyan. A tájékoztatás hol itt, hol ott akadt el, néhány intézkedés született ugyan, de sem átfogó figyelmeztetésről, sem pedig a tűzijáték elhalasztásáról nem döntöttek. Jellemző, hogy a parádé rendezője, a Nexus a kompjára invitált VIP-vendégeknek küldött SMS-ben is csak arra figyelmeztette őket, hogy hozzanak magukkal esőkabátot.
Szilvásy György kancelláriaminiszter közölte: az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap 19.39-kor e-mailban küldött piros szintű riasztást a katasztrófavédelemnek, de ezt csak fél 12 körül olvasták el ott, ami akkor is több mint riasztó, ha a gyülekező tömeget este fél nyolc után már nehezen lehetett volna eloszlatni. Lamperth Mónika miniszter mindenesetre hazarendelte szabadságáról a katasztrófavédelem vezetőjét a további vizsgálat lefolytatására.