2002-ben a Duna-parton a rendezvényeket kísérő zene közvetítésére még kiépítettek egy hangosító rendszert, amellyel vészhelyzet esetén lehetett volna kommunikálni a tűzijátékra kíváncsi tömeggel. Lehet, hogy az idén erre nem jutott pénz, mert senki sem tájékoztatta a nézőket - nyilatkozta lapunknak a négy évvel ezelőtti augusztus 20-i ünnepséget szervező Multimedia Concerts Kft. ügyvezetője, Hegedűs László. A mostani szerződést nem ismeri, de négy éve a szervező cégnek teljes felelősséget kellett viselnie. Ezt bizonyítja, hogy 2002-ben a rendezvényszervezők és a rendőrség szakemberei tettek javaslatot a tűzijáték elhalasztására is, mert az akkori árvíz miatt az alsó rakpartot le kellett zárni, a felső rakparton pedig veszélyesnek ítélték a tömeg elhelyezését.
A 2002-es ünnepség zavartalan lebonyolításnak ára volt: akkor csaknem 500 millió forintba került a rendezvény, igaz, a kulturális programok és a színpadok száma a mostaninak a sokszorosa volt, és magyarok helyett német pirotechnikusok és lézeresek működtek közre. Most viszont a lebonyolítást 208 millióért vállalta el a Nexus.
Hegedűs elmondta: a Magyar Koncertszervezők Szövetségének főtitkáraként már többször tett javaslatot a kulturális kormányzatnak, hogy vezessenek be licenceket a szakma hitelességének megőrzéséért. Ez az igény fokozottan érvényes a tömegrendezvényekre, hiszen ennyi ember biztonságos mozgatásához speciális tudás kell. Kérdésünkre, hogy a mostani rendezvényről ez a szakmai felkészültség hiányzott-e, Hegedűs azt válaszolta: minden tragédia sok tényező szerencsétlen egybeeséséből születik. De a halottak és a sebesültek száma - a részletek ismerete nélkül is - azt bizonyítja, hogy a szervezőknek nem sikerült úrrá lenniük a helyzeten. A viharos időjárás - pláne egy konkrét előrejelzés ismeretében - számba veendő rizikófaktor, és nem olyan váratlan, mint egy terrorcselekmény, egy földrengés, esetleg egy gázrobbanás - állította Hegedűs.
A tűzijáték szervezésével megbízott Nexus Reklámügynökség Kft. tegnap elérhetetlennek bizonyult. Az MTI-nek azonban nyilatkozott a tűzijáték egyik pirotechnikai felelőse, Pataki István. Elmondta: a Gellérthegyről indított rakétákat fellövő pirotechnikusok nem rendelkeztek hivatalos meteorológiai előrejelzéssel, mivel azt nem is kötelező beszerezniük, csak a rádió híreire hagyatkoztak. "Nekünk abban van felelősségünk, hogy amennyiben az idő engedi, elkezdjük a programot, amennyiben pedig nem lehet folytatni, leállítsuk" - magyarázta, hozzátéve: a tűzijáték indításakor még nem volt vihar.