Káosz nélkül látták el a sérülteket

"Percek alatt történt minden, csak azt vettem észre, hogy egy fa alatt fekszem" - mesélte tegnap Somlói László az egészségügyi miniszternek, aki meglátogatta a Péterfy Sándor Utcai Kórház traumatológia osztályán fekvő sérülteket. A negyvenegy éves budapesti férfi hétfő délben még arra várt, hogy a műtőbe kerüljön, és helyre tegyék sérült térdét.

A Péterfybe került az Intercontinental szálló két pincére is: az egyiknek a koponyája tört be, a másikba villám csapott. Állapotukat utóbb a szálloda igazgatója az MTI-nek könynyebb sérülésnek minősítette.

- Jól vizsgáztak a fővárosi kórházak és a mentőszolgálat - értékelt Molnár Lajos egészségügyi miniszter a látogatás után. Elmondta: több mint 50 mentőautó szállította a sérülteket a főváros 14 egészségügyi intézményébe. Káosz nélkül sikerült a feladatot megoldani. A miniszter nem látja szükségét, hogy a kormány a hasonló esetekre katasztrófatervet készítsen. Szerinte az orvosi szaktudás, az intézményrendszer adhat csak biztonságot.

Ennek ellenére az Országos Mentőszolgálat saját katasztrófaterve alapján dolgozott. Erről Győrfy Pál, az OMSZ szóvivője beszélt. Szerinte enélkül kicsit nehezebben ment volna a munka. A tűzijáték miatt eleve 12 esetkocsi tartózkodott a Duna-parton, ezért sikerült olyan területekről is gyorsan menteni, amelyek a pánik miatt megközelíthetetlenek lettek volna.

A műtők egész éjjel és még hétfőn is működtek. Csak a Szent János Kórházban hétfőn egymillió forintért kellett terven felül kötszert, gyógyszert rendelni, mert a "katasztrófaműszak" öt műtője leapasztotta a tartalékokat.

A vihar első percei után az orvosok, ápolónők, műtősnők tömegesen és önként indultak munkahelyükre, enélkül nehéz lett volna úrrá lenni a helyzeten, hiszen húsz másodpercenként hoztak újabb sérülteket a sürgősségi ambulanciákra a mentők - mesélte Budaházy Emil, a Péterfy főigazgatója. Az ügyeletes traumatológusok kidőlt fák alól kihúzott, villámsújtott, boka-, kar- és lábtöréses, súlyos fejsérüléses eseteket láttak el. A könnyebb sérültekből még hétfő délelőttre is jutott. Doktorits Béla, a Tétényi Úti Kórház traumatológus ügyeletese szerint példátlan türelemmel várakoztak a később sorra kerülők. Csak ő egymaga néhány óra alatt 16 beteget kezelt.

Havas Szonja, a Szent János Kórház orvos igazgatója a történteket később úgy értékelte: szerencse, hogy az "egészségügyi reform" némileg csúszik, különben a sérültek várhatták volna az elbocsátott mentősöket, akik a bezárt kórházakba vitték volna őket. A szakember, aki egyben a fővárosi önkormányzat egészségügyi bizottságának vezetője is, elmondta: a helyhatóság szakbizottsága dönt annak a tízmillió forintnak a sorsáról, amit a főváros a rendkívüli helyzet miatt a kórházai között oszt szét.

A Péterfy Sándor Utcai Kórházban 137, a Szent János Kórházban 127, az Újpesti Kórházban 104, a Heim Pál Gyermekkórházban 40, az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetben pedig 14 sérültet ápoltak tegnap.

A vihar másnapján: több százan a kórházakban
A vihar másnapján: több százan a kórházakban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.