A 200 m-es döntők során 3 arany-, 1 ezüst és 1 bronzérmet gyűjtöttek a hazai versenyzők a szegedi kajak-kenu világbajnokságon, amelyet így összesen 12 elsőséggel, 2 második hellyel és 4 harmadik hellyel zártak.
Tizenkét magyar aranyérem a kajak-kenu világbajnokságon
Ez minden idők legjobb magyar vb-szereplése, az eddigi csúcsot a 2003-as gainesville-i vb jelentette 10-1-3-as mérleggel.
Szombaton egyesben győzött a kajakos Benedek Dalma (ez volt a sportág hazai történetének 140. vb-elsősége) és mindhárom páros - a Kozmann György, Kolonics György kenus, valamint a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor és a Kovács Katalin, Janics Natasa kajakos duó - a dobogó legmagasabb fokára állhatott. A két kajaknégyes - a Gyökös Lajos, Kökény Roland, Vereckei Ákos, Horváth Gábor alkotta férfi, illetve a Paksy Tímea, Kovács, Janics, Keresztesi Alexandra összeállítású női - sem talált legyőzőre, Vajda Attila (c-1) pedig harmadikként zárt.
A fiatal kenus egység - Metka Márton, Mike Róbert, Sáfrán Mátyás, Balázs Gábor - hatodik lett, Benkő Zoltán pedig 10. helyen végzett a kajak egyesek versenyében, miután megnyerte a B finálét.
A szombati versenyeket illetve az eredményhirdetéseket követően Sólyom László köztársasági elnök - ő a női négyes dobogósainak adta át az érmeket és a jutalmakat - meglátogatta a magyarokat főhadiszállásukon.
A hajótároló előtt közös fotó készült többek között Kammerer Zoltánnal és Kucsera Gáborral, valamint a női négyes tagjaival, Paksy Tímeával, Kovács Katalinnal, Janics Natasával és Keresztesi Alexandrával.
A kajakok és kenuk bemutatásánál Baráth Etele szövetségi elnök mellett a legrutinosabb versenyzők egyike, Kolonics György volt az idegenvezető.
A délelőtti 200 m-es elő- és középfutamok során eldőlt, hogy a legrövidebb táv vasárnap délutáni döntőiben nyolc hazai egység szállhat vízre. A Kovács Gergely, Végh Attila kenus, valamint a címvédőként induló Kovács, Janics kajakos duó, illetve a három négyes (kajak: Beé István, Kadler Viktor, Gyertyános Gergely, Babella Balázs, illetve Paksy, Kovács, Janics, Patyi Melinda, kenu: Balázs Péter, Horváth Gábor, Joób Márton, Sarudi Pál) már az előfutamban kiharcolta a legjobb kilenc között való szereplés jogát. Az újra vízre kényszerülők közül Paksy (k-1) megnyerte középfutamát, Boros Gergely (k-1) és Bozsik Attila (c-1) pedig egyformán másodikként zárt, így mindhárman biztosan kerültek a fináléba. Nem sikerült viszont a továbbjutás a Sík Márton, Csamangó Attila kettősnek (k-2), amely szoros versenyben lemaradt az első két helyről, harmadikként zárt és időeredménye sem volt elég a fináléba kerüléshez.
Vasárnap, a vb zárónapján 10 órától az 500 m-es (B döntők 9-től), 15 órától pedig a 200 m-es (B döntők 14:15-től) finálékat rendezték a Maty-éren.
Vasárnap újabb 3 magyar arany, Kovács és Janics sporttörténelmet írt
Megvédte elsőségét a Kovács Katalin, Janics Natasa kajakpáros, amely újabb sikerével a sportág hazai történetének 150. vb-aranyérmét kaparintotta meg. Kovács, az MTK klasszisa karrierjét tekintve már 21 vb-címnél jár. A legrövidebb távon hatalmas fölénnyel győzött Paksy Tímea (k-1), aki így pályafutása első egyéni vb-címét szerezte. A három hölgy Patyi Melindával kiegészülve négyesben is a leggyorsabb volt. Kovács és Janics sporttörténelmet írva 6-6 aranyat gyűjtött a Maty-éren - erre, azaz egy vb-n ennyi győzelmet begyűjteni korábban még senki sem volt képes.
A címvédőként induló Kadler Viktor, Gyertyános Gergely, Beé István, Babella Balázs kajaknégyesnek ezúttal meg kellett elégednie a második hellyel, míg a Balázs Péter, Horváth Gábor, Joób Márton, Sarudi Pál összeállítású kenus kvartett remek versenyzés után a dobogó harmadik fokára állhatott fel.
Boros Gergely (k-1) 190 m-nél még vezetett, végül azonban lecsúszott a dobogóról és negyedikként zárt, s ugyanez a pozíció jutott a Kovács Gergely, Végh Attila kenus duónak is, Bozsik Attila (c-1) pedig nyolcadik lett.
B döntőre a hazaiak közül egyedül a Sík Márton, Csamangó Attila kajak kettes kényszerült, ők ott a második, összesítésben pedig a 11. helyen zártak.
(MTI)