Nyárvégi kertrevízió

A nyár végének közeledtével sokasodik a kevésbé látványos kerti rabszolgamunka. Még felsorolni is sok, mi mindent kellene elvégezni, ezért ajánlatos a teendőkről leltárt készíteni.

A nappalok rövidülése is jelzi, érdemes a kerti naptár által diktált nyárvégi teendőket sorra venni. Olyan hobbikertész ugyanis nincs, aki minden munkát időben képes elvégezni, holott gyakorta ezen múlik, hogy az amúgy féltett és nagy gonddal ápolt növények milyen állapotban várják a telet, és hajtanak ki majd jövő tavasszal. Olvasóink leveleiből is kiderül, hogy a legtöbb gyeppel, egynyáriakkal, virágzó cserjékkel, sövényekkel összefüggő gondjuk megelőzhető lenne az alaposan és időben elvégzett őszi munkákkal.

Ha sorra veszik a teendőket, akkor rögtön kiderül, hogy az időbeosztás miatt különösen a hétvégi kertészkedők számára ajánlatos leltárt készíteni. Különben a nyaralóból, hétvégi telekről minden hazaindulás családi veszekedésbe torkolló versenyfutás lesz a hátrahagyott munkákkal.

Gyep szinte minden kertben van. Annak, aki egyenletes, gondozott gyepet szeretne, sokat és rendszeresen kell dolgoznia. Elérkezett a gyep utolsó műtrágyázásának ideje, ilyenkor érdemes szelektív hatású gyomirtós tápot használni. Ilyen komplexek megvásárolhatók a barkácsáruházakban is. Kapható belőlük gyom- és mohairtós változat. Akinek egészséges a gyepe, elég, ha kevéske, vízben oldható nitrogénnel öntözi. Néhány száz forintért kapható olyan minitartályos öntözőadapter, amelyet a slaug végére lehet gyorskapoccsal pattintani. De háti permetezővel lehet wuxálozni vagy volldüngerezni is. Aki az ősszel gyepet akar telepíteni, annak hozzá kell kezdeni a talaj előkészítéséhez. Az egy hónapos feladat munkafázisai: trágyázás, talajforgatás, talajegyengetés, totális vegyszeres gyomirtás, vetőágykészítés, magvetés.

Munkát ad az utolsó sövényvágás is. Ezután a nyesedéket lombfésűvel, öntözéssel, lombporszívóval, de magas nyomású tisztítóval is el lehet távolítani. A rendszeresen öntözött és jó karban lévő cserjék hajtásai még növekednek, ezért a hajtásválogatás folytatható. Ahogy a koronaalakításra is lehet néhány percet szánni. Az új hajtások kívánatos helyét, állását kötözéssel lehet beállítani. A növekedés a hajtásvég kicsípésével megállítható. Az örökzöldek elszáradt hajtásai bátran kivághatók, ha nem túlságosan nagy a pusztulás, akkor maguk hamar kijavítják a hibát.

Több levélírónk kér tanácsot a sövények sűrítéséről, a sövényalkotó cserjék házi szaporításáról. Most van itt az ideje a félfás dugványozásnak. A hajtásdugványokat hidegágyban kell gyökereztetni. A pénztárcakímélő módszer lényege, hogy a levágott - alsó leveleiktől fosztott - hajtásokat a kert egy rendszeresen öntözött félárnyékos részébe kell laza és tápanyagban gazdag talajba ültetni. Előbb-utóbb gyökeret eresztenek. A rekorder a bujtással szaporított rododendron, gyökereztetése három-négy évig is eltarthat. Van viszont olyan növény, amelyik jóformán kiirthatatlan. Ilyen például a trombitafolyondár, amely egy átültetés után a régi helyén maradt gyökérrészekből hoz új hajtásokat.

A rózsák is adnak ilyenkor munkát. Már nem kell tápoldatozni, mert így elkerülhető, hogy ősszel lágy hajtásokat növesszenek. A tősarjak eltávolítására ügyeljenek. Aki rózsakertjét különlegességekkel akarja bővíteni, annak most kell megrendelni a töveket, nehogy elkapkodják a telepítési időszakban.

Az őszig virágzó növényeket, így a krizantémokat, dáliákat, őszirózsákat még tápoldatozzuk, és fel kell kötözni. A hervadt virágokat el kell távolítani, és a bőségesen virágzók bimbóit is ajánlatos gyéríteni.

A jövő héten a pénztárcakímélő növényszaporításról írunk.

A gondozott gyepért sokat kell dolgozni: nyár végén nemcsak nyírni, mûtrágyázni is illik
A gondozott gyepért sokat kell dolgozni: nyár végén nemcsak nyírni, mûtrágyázni is illik
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.