Nemzet és modernizáció

A magyar-magyar kapcsolatok megújítási koncepciójának tervezetét a kormány ismertette a határon túli magyar szervezetek vezetőivel is.

A Népszabadság úgy tudja: a tervezet abból indul ki, hogy az uniós csatlakozás, és az egyes határon túli magyar közösségek helyzetének eltérése miatt koncepcióváltásra van szükség. A nyugati magyarságot is jobban bevonná a nemzet határokon átnyúló újraegyesítésének feladatába.

Az uniós pénzforrásokat határ menti fejlesztésekre, infrastrukturális és általában gazdasági összeköttetésekre fordítva segítené a szülőföldön maradást - ez azonban nem "kényszer vagy elvárás" a magyarsággal szemben, hanem lehetőség, és a határon túliaknak természetes módon joguk az Európán belüli szabad mozgás is.

A Vajdaság és Kárpátalja mást, és ha kell, több pénzt kap, mint az uniós vagy uniós távlatú szomszéd államok magyarsága - szögezi le a tervezet.

Általában, a nemzetpolitikát és a szomszédpolitikát nem egymásnak alárendelve, hanem a többségi nemzetekkel való közös érdekek és az európai kisebbségi normák demokratikus érvényesülését célozva hozná összhangba. Ha Magyarország jogsértő fejleményeket tapasztal, minden kapcsolatot kihasznál, hogy fellépjen ellenük.

Az eddigi, a Magyar Állandó Értekezlet központi szerepére alapuló párbeszéd helyébe sokrétű, többfórumú egyeztetési rendszer lép, az alapvető kérdésekben Magyar-magyar Kormányzati Konzultáció elnevezéssel maga a miniszterelnök rendszeresen (évente legalább kétszer) egyeztet a határon túli vezetőkkel. Fejlesztik az államfői, a parlamenti, az önkormányzati és a regionális összehangolást is.

A nemzetpolitika fő célja a magyar nyelv és kultúra, erősítése, a magyar kisebbségek demokratikus jogainak és magyarként való boldogulási esélyeiknek a megteremtése, védelme. Jövő augusztustól fogva kétévente megrendezik a világ magyarságának kulturális fesztiválját is,

A támogatásokat átlátható, a versenyképességet növelő fejlesztési célokra összpontosítják, de oktatási és kulturális téren lesznek hosszabb távra "szerződött", kiszámítható és biztos támogatások is olyan intézmények számára, amelyek nemzetpolitikai szempontból is fontosak. A Szülőföld Alap (SZA) magában foglalja az eddigi közalapítványokat, kivéve a Segítő Jobb Alapítványt, amelyet a hazai egészségügyi reformot figyelembe véve modernizálnak. A SZA-ban világosan szétválik a politikai, a szakmai és a végrehajtói szint - reméli a tervezet. Úgy tudni, az alapítványi rendszer átalakításával a határon túliak is egyetértenek.

A tervezet új szemléletet sürget az új lehetőségek kihasználására, szembenézve a nemzetpolitika eddigi kudarcaival is. A részletekről Gyurcsány Ferenc kormányfő lapunk holnapi számában is beszél, a reformokról szóló interjúban.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.