Perújrafelvétel a háborús bűnösként elítélt Wass Albert ügyében

Perújrafelvételi kérelmet nyújt be Romániában a háborús bűnösként 1946-ban halálra ítélt Wass Albert író ügyében Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd, aki eddig az igazságszolgáltatás által nem ismert újabb levéltári iratokkal támasztja alá kérését.

Kincses azt követően nyilatkozott, hogy Marosvásárhelyen sajtótájékoztatón jelentette be szándékát. Kifejtette: a család felkérésére nyújtja be pénteken a kolozsvári törvényszék mellett működő ügyészségre a semmisítő per indítására vonatkozó kérelmet. Ezt olyan három új dokumentummal támasztja alá, amelyek nem álltak rendelkezésére az író fölött 1946-ban gyilkosságra való felbujtás vádja miatt ítélkező kolozsvári népbíróságnak. Az egyik - Kincses szerint - azt bizonyítja, hogy 1940-ben a Kolozs megyei Vasasszentgothárdon (román neve: Sucutard) a magyar hadsereg által elkövetett gyilkosságok esetében a felbujtó nem az író, hanem az édesapja, Wass Endre volt.

Kincses emlékeztetett, hogy a trianoni szerződést követő földreform után Wass Endre birtokának jelentős részét a falu román parasztjai között osztották szét, ezért a gróf feszült viszonyban volt a helyi románokkal. A pitesti-i katonai levéltárból előkerült dokumentum szerint Wass Endre a később meggyilkolt románok letartóztatásakor Vasasszentgothárdra utazott, de fia nem tartott vele. A vádirat viszont éppen Wass Albert odautazását tekintette terhelő bizonyítéknak az író halálra ítélésében.

Kincses korábban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ)   Maros megyei szervezetének elnöke és az országos tanács tagja volt. 2003-ban ő volt Tőkés László ügyvédje abban a perben, amelyet a református püpök az RMDSz ellen indított egy bukaresti bíróságon. Az ügyvéd kitért a szintén 1940-ben történt ombozteleki (Muresenii de Campie) atrocitásokra is, ahol egy ortodox papot és még tizenegy románt gyilkolt meg a magyar hadsereg. Az ítélet szerint a felbujtó Wass Albert volt, aki perben állt az ortodox pappal egy vadászterület miatt. Kincses szerint a második dokumentumból kiderül, hogy a telek tulajdonosa az író apja volt, ezért Wass Albert nem állhatott perben a meggyilkolt pappal.

Az 1946-os népbírósági per vádirata e jogi eljárás kapcsán Körösi József polgármestert említi, aki előzetes letartóztatottként a bíróság rendelkezésére állt. Őt végül felmentették azzal a magyarázattal, hogy csak tolmács volt, és -Kincses szerint - Wassékra kenték a gyilkosságokat. Az ügyvéd úgy véli, hogy a kommunista népbíróságok igyekeztek emberségesen eljárni, és ebben a perben 20 jelen nem lévő személyre mondtak ki halálos ítéletet, a bíróság előtt megjelenteket pedig mind felmentették.

A pitesti-i katonai levéltár két dokumentuma mellett a román külügyminisztérium irattárából is előkerült egy papír, amely szerint 1944 májusában a román szervek a brassói német katonai bizottsághoz fordultak, hogy Wass Albert zászlóst, akit összekötőnek neveztek ki magyar részről, fosszák meg ettől a funkciójától románellenessége miatt. Ezt a vádat - fogalmazott Kincses - az irodalmi  műveiből vett idézetekkel, tehát "fikcióval" támasztották alá. Az ügyvéd szerint, ha az atrocitások után négy évvel ilyen gyenge bizonyítékokkal álltak elő a román szervek, azt jelenti, pontosan tudták, hogy Wass Albertnek semmi köze nincs az ombozteleki és a vasasszentgothárdi gyilkosságokhoz.

Nem először kérelmezik Wass Albert jogi rehabilitációját Romániában. Korábban Frunda György jogász, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szenátora és Vekov Károly történész, az RMDSZ volt képviselője tett erre kísérletet, de kezdeményezésük meghiúsult, mivel a román főügyészség elutasította kérelmüket. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.