Csúsznak a határidők Libanonban

Bizonytalanság, kitolódó határidők, ingatag tűzszünet jellemzi a dél-libanoni helyzetet. A bejelentett nagyobb ütemű izraeli csapatkivonás egyelőre nem indult meg.

Sőt, az izraeli hadseregparancsnok, Dan Halutz közölte, teljesen leállítják a csapatok visszavonulását, ha a libanoni hadsereg "napokon belül" nem vonul be a területekre. Ma kezdik a libanoni kormányerők a bevonulást, jelentették be Bejrútban. A vártnál jóval lassabban halad az ENSZ-erő, az UNIFIL tervezett kibővítése.

Izrael a Reuters szerint állítólag ellenzi, hogy az őt el nem ismerő, erősen iszlám jellegű országokból, mint Malajziából és Indonéziából csapatokat küldjenek a megerősítendő UNIFIL-be, a dél-libanoni térség békéjét, a Hezbollah kivonulását ellenőrző ENSZ-testületbe. (Malajzia és Indonézia az elsők között jelentkezett, hogy 1000-1000 katonát küldene.)

Továbbra is vitatott, mi történjen a Dél-Libanonban lévő Hezbollah-erőkkel, mindenekelőtt a fegyvereikkel. Az ENSZ-határozat ez ügyben homályos. A Hezbollah szerint pedig szó sem lehet a kérdés felvetéséről, amíg izraeli csapatok vannak Libanon területén. Az ENSZ- határozat "fegyverszállítási tilalmat" ír elő egész Libanon területére, de nem intézkedik konkrétan a Hezbollah-fegyverekről. Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter Bejrútban egy erre vonatkozó újságírói kérdésre kitérően válaszolt: "a Hezbollah-fegyverzet ügye a libanoni kormány hatáskörébe tartozik. A külügyminiszter ugyanakkor felszólította Izraelt, oldja fel Libanon légi, tengeri és szárazföldi blokádját.

Míg az arab világban a Hezbollah szívós harca a mintegy tízszeres létszám-, és óriási technikai fölényben lévő izraeli hadsereggel szemben a fegyveres ellenállás híveit gyarapította, Izraelben fájdalmas önvizsgálatot erősített fel. Az ország többsége Amír Perec védelmi miniszter lemondását akarja. Perec tegnap vizsgálóbizottságot állított fel. A Haarec című lapban Reuven Pedatzur "kiütéses vereséget" emleget. Az izraeli hadsereg imázsa súlyosan károsodott itthon híveink, külföldön ellenségeink szemében - írja.

A jeruzsálemi médiaközpont elemzője, Hasszán el-Gatib úgy véli, megerősödött az arabok meggyőződése, hogy Izraellel szemben hatékonyabb a fegyveres ellenállás, mint a tárgyalás.

Hezbollah: A zsidók így is, úgy is vesztenek

2002-ig magam is egy kis dél-libanoni faluban laktam, Mardzsajun mellett, miként a többi síita - írja a Der Spiegelben olvasói levelében a libanoni dr. Munir Herzallah. Ahogy az izraeliek 2000-ben kivonultak tőlünk, megjelent a Hezbollah. Rakétákkal megtömött bunkereket építettek. A Hezbollahnak, az "Isten Pártjának" szociális tevékenysége abból állt, hogy a rakétabunkerek fölé egy iskolát és egy lakóházat húztak fel. Egy helyi sejk magyarázta mosolyogva, hogy a zsidók így is, úgy is vesztenek. A Hezbollah-rakétákat nyugodtan kilövik, és ha Izraelből visszalőnek és eltalálják a bunkert a világ közvéleménye elítéli majd őket, mivel polgári célpontot támadtak. A Hezbollahot a libanoni nép sorsa nem érdekli, élő pajzsként, propagandaeszközként használják őket. Alig merem leírni, de amíg ezek ott vannak, nem lesz se béke, se nyugalom. (Munkatársunktól)

Libanon: egy anya hezbollahos fiát gyászolja
Libanon: egy anya hezbollahos fiát gyászolja
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.