Más helyett ült hamis személyivel
Az ügyről további részleteket nem kívántak elárulni, így sem a kínos eset helyét, sem a büntetés-végrehajtást orránál fogva vezető "elítélt" nevét nem hozták nyilvánosságra. A közlemény szerint az érintett szervek a rendőrséggel együttműködve végzik el a szükséges vizsgálatot. A férfit azonnal szabadon bocsátották. Az eset úgy tudjuk Kecskeméten történt.
A hivatalos tájékoztatás szerint olyan esetre még nem akadt példa, hogy valaki helyett más töltött volna le szabadságvesztést. Az MTI adatbázisából azonban kiderült, már korábban is előfordult hasonló eset: 2001 októberében fedezték fel, hogy valaki csaknem teljesen letöltött egy másik emberre kiszabott jogerős büntetést a pécsi börtönben, s csak két héttel a várható szabadulás előtt derült fény a cserére. Az álelítélt két és fél millió forintért vállalta, hogy bevonul a börtönbe, s letölti a csalásért tizennyolc havi szabadságvesztéssel sújtott T. Sándor büntetését.
Információnk szerint több hasonló ügy is volt, bár a börtön átvállalására tett kísérletek általában a büntetés megkezdésekor kiderültek. Az álelítéltek egyébként viszonylag jó esélylyel próbálkozhatnak akkor, amikor a valódi tettes szabadlábon várja, hogy értesítsék a büntetés letöltésének megkezdéséről. Ebben az esetben ugyanis a büntetés-végrehajtási intézet mindössze az értesítés és személyi igazolvány - vagy más hasonló, személyazonosításra alkalmas okmány - alapján ellenőrzi, hogy a fegyintézetben jelentkező ember azonos-e az elítélttel. Tehát nem vizsgálják a csalás lehetőségét is kizáró ujjnyomatot, s a népesség-nyilvántartásban sem ellenőrzik az okmány tartalmának valódiságát. Egy régi típusú, fényképcserével hamisított személyi így alkalmas lehet a börtön személyzetének megtévesztésére. Különben most is ez történt. Nincs viszont mód visszaélésre akkor, ha a terheltet az ítélethirdetés után azonnal a börtönbe viszik.
Az elítélt fokozott vizsgálatára - esetleg okmányszakértő kirendelésére - csak akkor kerül sor, ha a bevonuláskor valamilyen gyanús körülményt észlelnek. Ilyen lehet egy rossz minőségű hamisítvány, vagy ha például szemmel láthatóan eltér az okmányt bemutató személy tényleges életkora az iratban szereplőtől. Ahhoz viszont már különösen nagy balszerencse kell, hogy egy fegyőr emlékezzék rá: a börtönben jelentkező elítélt korábban is vendégeskedett náluk, ám akkor másként nézett ki. Mert erre is volt példa, de akkor a nyilvántartásokban őrzött korábbi fényképek vizsgálata alapján gyorsan kiderült, hogy "bérelítéltről" van szó.