Jönnek a latínók

A legfrissebb adatok szerint változóban van az Egyesült Államok demográfiai térképe: gyorsan nő a bevándorlók aránya, és a jelenség immár az eddig "egyszínű" államokat is elérte.

A statisztikai hivatal tavaly készült és most nyilvánosságra hozott felmérése alapján öt év alatt 16 százalékkal, 35,7 millióra nőtt az országon kívül születettek aránya. Az adatfelvevők nem próbálták megállapítani, hogy a bevándorlók törvényesen vagy illegálisan tartózkodnak-e Amerikában.

Komoly belpolitikai témává, a novemberi törvényhozási választások egyik kulcskérdésévé vált a bevándorlás újraszabályozása. A felmérés most megmutatja, hogy miért: az újonnan érkezőket hagyományosan befogadó Kalifornia, New York, Texas, Florida, New Jersey és Illinois állam mellett egyre nagyobb tömegek áramlanak olyan térségekbe, ahol az emberek nem nagyon szoktak hozzá a más anyanyelvű, netán színes bőrű szomszédokhoz. Az 50 tagállam és a fővárosnak helyt adó District of Columbia (DC) közül csupán Nyugat-Virginiában és a Hawaii szigeteken nőtt az angol anyanyelvű fehérek aránya - igaz, Hawaiin ezzel együtt is kisebbségben vannak, akárcsak Kaliforniában, Texasban, Új-Mexikóban és Washington DC-ben.

A legnagyobb és leggyorsabban növekvő kisebbség a spanyol ajkú - immár az USA lakosságának 14,5 százalékát teszi ki. A feketék aránya 12,8 százalék. A bevándorlók száma az elmúlt öt évben leggyorsabban Dél-Karolinában nőtt (47 százalékkal), míg a "latínók" a legnagyobb növekedést Arizonában érték el (48 százalék). Washington és környéke az egyik legfontosabb "kapuvá" vált, az ötmilliós agglomerációnak már minden ötödik lakója külföldön született. A főváros ezzel csatlakozott az egymilliósnál nagyobb bevándorló közösséggel rendelkező települések sorához. A többi New York, Los Angeles, Miami, Chicago, San Francisco, Houston és Dallas. A Washington környékén letelepülők között az országos átlagnál magasabb a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya: tízből négy bevándorlónak van legalább főiskolai diplomája, míg országosan csak tízből háromnak. Az összes, 25 év fölötti amerikai közül 27 százaléknak van felsőfokú végzettsége, ez öt év alatt háromszázalékos növekedés.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.