Keceli órák távol-keleti gyártósoron

Kecelről indult piachódító útjára a magyar márkájú kar- és zsebóra, az Astron, amely hamarosan a régió országaiban is kapható lesz.

Kevesen gondolnák, hogy létezik magyar márkájú kar- és zsebóra, ráadásul nem is akármilyen - sokak szerint svájci minőségű. A magyar óragyártás egyébként nem tekint vissza nagy múltra: az ötvenes években az állami óragyárban jó minőségű ébresztő- és faliórákat szereltek össze, de gyártásuk néhány év múlva megszűnt. Később, 1967-tel kezdődően - mintegy húsz éven át - a Magyar Optikai Művekben készítettek ébresztőórákat.

Városi Ferenc - aki 18 évesen 1964-ben kezdte az órásszakmát Kecelen - készítette el az első magyar márkájú karórát. Az órásmester ma is a Bács-Kiskun megyei településen él, iker fiai, bátyja és annak gyermekei is órások.

Városi Ferenc a hetvenes években felismerte: mestersége alapvető változások előtt áll, és hamarosan nem lesz elég egy óra megjavításánál a csipesz, a kis csavarhúzó és a lupe használata. Abban az időben ugyanis már megjelentek a piacon a gyorsabb, bonyolultabb szerkezetek, amelyek jobb műszerezettséget igényeltek. Városi Ferenc kérvényeket kezdett el írni, hogy kiutazhasson tanulmányútra valamelyik nagy nyugati óragyárba. Így jutott ki a svájci Mondaine óragyárba, valamint néhány kisebb francia és német gyártóhoz, ahol felkészülhetett a kvarcórák javítására is. A nyolcvanas években elsőként kötött itthonról szerződést a Casio európai képviseletével. Szakmai kapcsolatai révén a kilencvenes évek elején már a sajátjának mondhatta az egyik legnagyobb hazai óra-nagykereskedelmi céget.

- A kilencvenes évek derekán válaszúthoz érkeztünk, mert egyre csökkent a javítások száma, és nehezebben ment a nagykereskedelmi tevékenység - mondja Városi Ferenc. - Létrehoztunk egy saját óramárkát. A döntést esténkénti családi tanácskozások előzték meg, néhol heves, de mindenképpen tartalmas szakmai viták tarkították. Végül egyetértettünk abban, hogy az új márkát magunk tervezzük meg, és mi vezetjük be a hazai piacra.

Kezdetben az óraszerkezet gyártást is Kecelen szerették volna megvalósítani, de kiszámították: a távol-keleti óragyárak előállítási költségeivel nem tudnak konkurálni.

- Nincs ebben semmi különleges - állítja Városi Ferenc -, hiszen a legnagyobb óragyárak is Hongkongban vagy Kínában gyártatják a szerkezeteiket. Mi is ezt tettük: kitaláltuk a márka nevét, megterveztük a fazont, majd kiutaztunk és leadtuk a rendelést. A minőséget egy szakemberünk ellenőrzi a helyszínen.

Az órásmester megjegyzi: az Astron órák is azon a gyártósoron készülnek, ahol a legnagyobb svájci és japán márkák, mivel a legtöbb mai órának a belseje ugyanazt a szerkezetet rejti.

A piacra lépés komoly anyagi kockázatot jelentett a keceli órásdinasztia számára, mivel a gyártás bizonyos mennyiség alatt nem gazdaságos.

- Én a kis és befejezett lépések híve vagyok - vallja Városi Ferenc, aki szerint a hazai fogyasztó sokáig bizalmatlan volt a magyar márka iránt. Ám a minőség, valamint az, hogy csak bőrbarát anyagokat alkalmaznak, meghozta a gyümölcsét: az Astron a hazai piacon az élmezőnybe került. A közeljövőben megjelenik a volt szocialista országok piacán is.

A keceli órásmester, aki több mint húsz tervező és összeszerelő alkalmazottat foglalkoztat úgy fogalmaz:

- Órás szakember vagyok, nem üzletember. Számomra az óragyártás olyan szerep, amit az élet alakított ki.

Városi Ferenc és fia a termék vízállóságát vizsgálja
Városi Ferenc és fia a termék vízállóságát vizsgálja
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.