Még az erőműveké az "extraprofit"
"Nagy füsttel" nyomták át a szocialista képviselők a T. Házon azt a törvényt, amely ismét fixálná az erőművek által termelt áram eladási árát, ma még sincs hatósági erőműár. Úgy tudjuk, a tervezet elkészült, a tárcánál mégis egyeztetésre hivatkoznak.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke dobta be a köztudatba, hogy "le kellene törni az erőművek extraprofitját", az ellenzéki párt képviselői annak idején mégis tartózkodtak vagy hiányoztak a hatósági árról szóló szavazáskor - vagyis számukra nem volt egyértelmű, hogy az "árletörésnek" miképpen lenne hatékony eszköze a hatósági erőműár. A kormány 2003 előtt ugyanígy, maga határozta meg, hogy az erőművek mennyiért adják az áramot az állami kézben lévő Magyar Villamos Műveknek (MVM). Az Európai Unió piacfelszabadítási lázában viszont az Orbán-kormány rábízta ezt az MVM-re és az erőművekre - mondván, a két fél alkudja ki a tarifát. Ennek megfelelően az MVM és az erőművek hosszú távú szerződésekben rögzítették az árakat. A titkosított tarifák hatása nyilván megjelenik az áram kiskereskedelmi árában, miközben a lakossági célú áramkereskedelem összes többi elemének ármeghatározási joga a kormánynál maradt, vagyis központilag meghatározott árakon adja az MVM az áramszolgáltatóknak, azok pedig a lakosságnak a villamos energiát.
Az eredendően ellenzéki árletörő kezdeményezéssel kapcsolatban végső soron Kóka János liberális gazdasági miniszter is elismerte, hogy sok az - elsősorban magántulajdonú - erőműveknek juttatott haszon. Akkor viszont úgy vélte, az MVM-nek és az erőműveknek tárgyalásos úton kellene csökkentenie a tarifát. Erre néhány nagy erőmű - mint a német tulajdonban lévő Mátrai és a svájci hátterű Csepeli - tavaly "többmilliárdos árengedményt" tett az MVM-nek. Kóka szerint ez is hozzájárult ahhoz, hogy sikerült elkerülni januárban a lakossági áramár emelkedését.
Ezt láthatólag kevesellték a szocialisták, vagyis a hozzájuk meglehetősen közel álló MVM-ről sincs túl jó véleményük. A társaság ugyanakkor jól járna a mostaninál alacsonyabb hatósági árakkal, hiszen így csökkennének a kiadásai. Egyesek viszont úgy vélik, az MVM akár magasabb kiadások mellett is szeretné a kezében tartani az áralku jogát. Ráadásul az állami cég évről évre tarthatatlan anyagi helyzetről számol be, amit most eladási tarifáinak jelentős emelésével állítólag rendeztek.
Az MVM-nél nem kívántak nyilatkozni, kérdéses tehát, hogy milyen háttérmegbeszélések folynak a szocialistákkal és a szabad demokratákkal - Draskovics Tibor, a miniszterelnök által kinevezett Államreform Bizottság alelnöke például máig betölti az MVM elnöki tisztét is. Tény, hogy a végrehajtás megakadt a gazdasági tárcánál: az elmúlt hetekben rendre azt közölték lapunkkal, hogy a tervezet "tárcaegyeztetésen" van. Információnk szerint pedig a belső árakat ismerő Magyar Energia Hivatal (MEH) az augusztusi árváltozásokkal együtt az erőműtarifákat is előzetesen meghatározta. Ez - úgy tudjuk - több mint 10 milliárddal csökkentette volna az erőművek összesített idei bevételeit. A késlekedés miatt pedig egymást okolják a szocialisták és a szabad demokraták.
Kuhl Tibor, az egyik fő érintett Dunamenti Erőmű elnöke lapunknak kijelentette: nincs tudomása a hatósági erőműár bevezetésének tervezett időpontjáról. Korábban úgy fogalmazott, hogy annak újbóli bevezetése "botorság", ami ellen határozottan tiltakoznak, így "a helyzet értékelését követően megvizsgálják, mi a
teendő".
Felmerül a kérdés: kinek is lenne jó, ha az erőművek haszna "letörne"? Noha a többletbevétel első körben mindenképpen az MVM-nél jelentkezne, információnk szerint annak egy része a megújuló energiák termelésének támogatására menne el. Vagyis a Fidesznek az a választások előtti felvetése, miszerint az erőművek alacsonyabb hasznából a lakossági áramár tízszázalékos mérséklésére futná, végképp a múlté - már csak azért is, mert energetikai szakemberek szerint ekkora árcsökkentés ilyen nyersanyagárak mellett bizonyosan tönkretette volna az ágazatot.
Kissé messzebbre tekintve ugyanakkor úgy tűnik, az egész csak vihar egy pohár vízben. Jövő év júliusától a piac teljes felszabadításával ugyanis automatikusan megszűnik a hatósági tarifa az erőműveknél és máshol is. Addig talán ki is húzza a miniszter a hatósági erőműtarifa tényleges meghirdetése nélkül. Arról pedig, hogy az áram- és gázárak felszabadítása előreláthatólag miképp hat majd az árakra, megint csak nagy a csönd.