Zajos a vita Günter Grass körül

Német írók és politikusok élesen bírálják Günter Grasst, miután a világhírű író a hét végén egy lapinterjúban beismerte: tizenhét évesen a nácik hírhedt fegyveres alakulatában, a Waffen SS egyik páncéloshadosztályában szolgált.

A CDU-s Wolfgang Börnsen egyenesen arra szólította fel a Bádogdob, Kutyaévek, Macska és egér, a Ráklépésben és más regények szerzőjét, hogy adja vissza irodalmi Nobel-díját. Szociáldemokrata körökben is értetlenséggel vegyes döbbenettel reagáltak kései önleleplezésére. A német kormány szóvivőhelyettese viszont azt közölte: Angela Merkel kancellár nem kíván beavatkozni a Grass SS-múltjával foglalkozó vitába.

A Nobel-békedíjas Lech Walesa volt lengyel államfő viszont úgy nyilatkozott: az lenne a legjobb, ha az író önként lemondana gdanski díszpolgári címéről. Grass 1927-ben Danzigban, lengyel nevén Gdanskban született. Prágai hírek szerint nem kizárt, hogy a Németországban eddig erkölcsi tekintélynek számító, elkötelezetten baloldali szemléletű írótól elveszik a Karel Capekről elnevezett díjat, a legjelentősebb cseh irodalmi kitüntetést.

Míg a pályatársak közül Rolf Hochhuth szemében Grass "erkölcsileg diszkreditálta magát", Martin Walser és Walter Jens viszont védelmébe vette az írót. Akiről Hellmuth Karasek irodalomtörténész azt mondta: szerinte Grass megérdemelte az irodalmi Nobel-díjat, SS-múlttal - még akkor is, ha pár hónapig szolgált, bár egyetlen lövést sem adott le - sosem lett volna esélye erre az 1999-ben megkapott elismerésre.

A történészek közül Norbert Frei arra emlékeztetett: a Waffen-SS 1944-ben már rég nem a náci párt elitalakulata volt, s ha kellett, tinédzserekkel töltötték fel a létszámot.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.