Naprendszerünk nyolc, kilenc vagy tíz bolygóból áll
Háromezer csillagász találkozik a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) tegnap kezdődött, tizenkét napos prágai találkozóján. A nagyközönség számára az egyik legérdekesebb kérdés: vajon miként döntenek a Plútóról a szakemberek? A bolygó 1930-as felfedezése óta a viták kereszttüzében áll. Bolygó ez, vagy csupán egy aszteroida?
Holl András, az MTA Csillagászati Kutatóintézet munkatársa szerint már a Plútó felfedezése előtt sejtették a szakemberek, hogy a Neptunuszon túl is lennie kell valaminek. Annak a valaminek azonban nagyobb volt a becsült tömege, mint az 1930-ban megtalált Plútónak. A vizsgálati eszközök tökéletesítésével - elsősorban a Hubble-űrteleszkópra kell gondolni - egyre több objektumot találtak a naprendszer szélén, az úgynevezett Kuiper-övben. 2003-ban például kimutatták a 3000 km-es átmérőjű, hivatalosan 2003 UB313, becenevén Xéna nevű objektumot, amely nagyobb a 2360 km-es Plútónál. (Hogy jobban elképzeljük az űrbéli méreteket: a mi Holdunk átmérője 3476 km.) Éppen a Xéna erősítette fel a vitát:
ha a Plútó bolygó, akkor a másiknak is annak kell len-
ni, tehát nem kilenc, hanem
tíz bolygó van a naprendszerben.
Holl András szerint ez a kérdés, nem tartozik a legfontosabb csillagászati problémák közé. Lényegtelen, hogy minek nevezzük a Plútót. Egy biztos: a naprendszerben nyolc nagyobb bolygó található, illetve létezik egy népesebb csoport a Kuiper-övben.