Szakszervezeti vezető szerint privatizálják a betegszállítást

A miniszteri megbízott a mentőszolgálatnál tárgyalt az érdekképviseleti szervekkel, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének elnökével és a Közalkalmazotti Tanács elnökével. A találkozón jelen volt az OMSZ megbízott főigazgatója, Gorove László is.

Az Országos Mentőszolgálatnál (OMSZ) tervezett létszámleépítés nem azonnal történik, a pontos ütemét és érintettségi körét szeptember elejéig dolgozzák ki - nyilatkozta László Imre, az átalakítást koordináló bizottság vezetője.

"Az biztos, hogy első lépésben, október 1-jével 150-200 fővel csökken az OMSZ létszáma, ezzel párhuzamosan megkezdődik az alternatívok irányába a betegszállítási feladatok átadása" - közölte a megbeszélést követően László Imre.

A miniszteri megbízott kitért arra, hogy az egészségügyi tárcánál készülő elemző-értékelő munka befejeztével pontosan megtudják majd állapítani, hogy a feladatátadással hány ember válik feleslegessé az OMSZ-nél. Hozzátette: egyelőre nem tudja megmondani, a létszámleépítés valóban 734 embert érint-e, mert "lehet, hogy a csökkentés 10,2 százalékos lesz, de lehet akár 5,7 százalékos is".

László Imre szerint amennyiben az OMSZ átadja a betegszállítás ötven százalékát más szervezeteknek, akkor ennek létszámvonzata is lesz, tehát nyilvánvalóan csökkenteni kell a mentőszolgálat létszámát.

A legfontosabb cél, hogy a betegszállítás semmilyen körülmények között ne sérüljön - jelentette ki László Imre. Közölte, szeptember végére tisztán lát abban a kérdésben, hogy a mentőszolgálatnál dolgozók hány százalékát kell leépíteni.

Mint mondta, a mentés ügye a jövőben is az OMSZ-nél marad, s olyan helyzetet kell teremteni, hogy a mentőszolgálat a jelenleginél még hatékonyabban láthassa el feladatát.

"Úgy érzem, a felvázoltak megértésre találtak az érdekképviseleti szerveknél. Nem várom el tőlük, hogy egyetértsenek velem, de számítok a folyamatos visszajelzésükre" - fogalmazott László Imre.

Tájékoztatása szerint a mentőszakszervezet vezetője, Toma Lajos alapvetően azt sérelmezte a megbeszélésen, hogy a tíz százalékos tervezett létszámleépítésről semmilyen előzetes ágazati egyeztetés nem volt. A miniszteri megbízott megjegyezte, hogy ő egy hete kapta a feladatot, a korábban történtekért nem tud felelősséget vállalni.

"Az érdekképviseleti szervek minden szükséges információt meg fognak kapni tőlem, ami az átszervezéshez köthető" - mondta László Imre.

Reagálásában Toma Lajos, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének elnöke hangsúlyozta: nem a betegszállítás, hanem a mentés biztonságát kell garantálni.

"Az ilyen döntések előtt törvényi előírás alapján kötelező lett volna lefolytatni az ágazati egyeztetést, egyrészt az átszervezés, másrészt a létszámcsökkentés miatt, arról nem is beszélve, hogy előzetesen semmilyen hatástanulmány nem készült" - szögezte le Toma Lajos.

Hozzátette: az ágazati egyeztetésen minden érintett előzetesen elmondhatta volna álláspontját, most viszont "utólag varrják a gombhoz a kabátot". Mint mondta, bár az OMSZ tíz százalékos létszámleépítését jelentett be, valójában a betegszállítás privatizációjáról van szó.

"Továbbra is szeretnénk látni Molnár Lajos egészségügyi miniszter döntését a mentés és a betegszállítás szétválasztásáról, valamint a tíz százalékos létszámcsökkentésről, mert erre vonatkozó papírral még nem találkoztunk" - közölte Toma Lajos.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.