Zarándokkert kalákában a csíksomlyói búcsúsoknak
Az évente több százezer magyar római katolikus hívet mozgósító pünkösdszombati zarándoklat színhelyén, a kegytemplom és a kolostor mögötti területen ásványvízforrások - helyi szóhasználat szerint borvízforrások - törnek fel a mélyből. Az elmúlt évtizedekben csak az egyik forrás vizét fogták be kiépített borvízkútba, de a helyiek a hagyomány szerint Barátok feredőjeként ismerik a helyet, jelezve, hogy hajdanán népi gyógyfürdő volt ott.
A katolikus székelyek a ferences szerzeteseket nevezik barátnak, a fürdő népies neve pedig: feredő.
A Barátok feredője újraépítését helyi és magyarországi szakemberek kezdeményezték, s a helyi Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület (CSTTE) és a Polgár-Társ Alapítvány, valamint a magyarországi Ars Topia Alapítvány köré tömörült fiatalok, természetvédők, építészek vettek részt a munkában.
"Ez a fürdő a hetedik a három szervezet által felújított és újjáépített székelyföldi népi gyógyfürdők sorában" - mondta az MTI-nek Potozky László, a társszervező és finanszírozó Polgár-Társ Alapítvány igazgatója.
A már említett népi gyógyfürdők útvonalán szerveződött az első "zöld út" (Green way) kezdeményezés Romániában Borvízút néven. A CSTTE és az Ars Topia közreműködésével függesztett örvényt építettek a Szent Anna-tó ikerkráterében található Mohos tőzeglápban, borvízmúzeumot hoztak létre Tusnádon és felújítottak eddig hat népi gyógyfürdőt.
A szervezők nehéz feladatot hajtottak végre augusztus első felében, hiszen eltervezték, hogy kalákamunkával újjáélesztik a Barátok feredőjét. A zarándokhelynél egy zárt tükörfürdőt alakítottak ki lábfürdő, fűzépítmények, pallóutak, kerítés, kapu megépítésével, illetve szakrális jelek és Máriát, valamint Szent Ferencet ábrázoló képek készítésével.
A múlt hét végéig mintegy száz magyarországi kalákás fordult meg a táborban. Mellettük mintegy 300-400-ra becsülik a helyi segítők, támogatók számát, ugyanis a kalákások elszállásolásáról, étkeztetéséről a helyi közösség gondoskodott.
Potozky szerint az idén még egy fürdő felújítását tervezik, a homoródkarácsonyfalviét, de ez már nem része a Borvízútnak.